sreda, december 31, 2014

Srečno 2015!

Veliko uspehov vam želim v prihajajočem letu, a za doseganje tega cilja ne žrtvujte osebnega miru in zdravja.

nedelja, december 28, 2014

Kaj je odprti dostop?

Vedno znova se navdušim nad tole risanko (in čeprav sem jo že pred časom linkal, naj to storim še enkrat: za praznike!). Izjemen izdelek Nicka Shockeya in Jonathana Eisena!

Proverbiarium 370

Maiorque videtur  et melior vicina seges.
Sosedov posevek je videti večji in boljši.

Maiorum gloria posteris quasi lumen est.
Slava prednikov je potomcem kot luč.

Mala herba cito crescit.
Plevel hitro raste.

HF laja, karavana gre dalje

Spletni časnik Huffington Post se je lotil založnikov v znanosti z dovolj kritičnim člankom in tudi pod ustrezno zajedljivim naslovom “Akademske revije: Najbolj profitabilna zastarela tehnologija v zgodovini”.  Žal, kot sem zapisal v parafrazi znanega reka, se kljub dostopnim rešitvam (kot je npr. odprti dostop) na sceni založniškega monopola kaj malo spreminja. Članek pravzaprav s citatom J. Bohannona dobro razkriva bistvo ozadja počasnih premikov v znanstvenem založništvu:  "Potrebovali bi pravo revolucijo. Z revolucijo mislim kulturno revolucijo v akademskem svetu. Morali bi povsem spremeniti način, kako počnejo stvari in čeprav imajo sloves da so revolucionarji, so akademiki precej konzervativni. Kot kultura se akademizem spreminja zelo počasi.”

nedelja, december 21, 2014

Proverbiarium 369

Habet et sua gaudia pauper.
Tudi siromak ima svoje veselje.

Hac de re nemo laborabit.
Zaradi tega ne bo nikogar bolela glava.

Hac via itur ad astra.
Po tej poti se gre do zvezd.

Odprti dostop za Nature.com?

Prebiram tole: “…articles on nature.com to be made widely available to read and share to support collaborative research…” in ne vem ali se naj nasmehnem dobri potegavščini ali pa se res dogajajo zgodovinski premiki. Podobno kot se sprašuje prof. Eisen na svojem blogu in tudi kritkično komentira potezo založnika.  Branje v Voxu pojasnjuje, da gre za specifičen pristop v katerem lahko naročniki spletnega dostopa do revije Nature in še 48 drugih revij založbe Macmillan posredujejo svojim partnerjem dostop do branja, vendar ne kopiranja, določenega članka. 

Bil bi vesel, ko bi kdo iz naše BIBLIO stroke razložil zadevo in pojasnil ali se obeta tudi za naš prostor kakšna organizirana možnost uporabe te ponudbe, kot se o njej že govori na spletu.    

Kako uveljaviti odprti dostop

Študija  A bibliometric study of scholarly articles published by library and information science authors about open access želi na osnovi večletnih podatkov pojasniti pomen knjižnic in informacijske stroke pri uveljavljanju odprtega dostopa v znanstvenem publiciranju.

sobota, december 06, 2014

Proverbiarium 368

Bonis nocet, qui malis parcit.
Dobrim škoduje, kdor slabe ščiti.

Bonos corrumpunt mores congressus mali.
Slaba druščina kvari dobre navade.

Bonum est, quod secundum naturam est.
Dobro je, kar je naravno. 

Prve znanstvene revije

Britanska akademija znanosti The Royal Society (TRS) je z razstavo pričela praznovanje 350. obletnice (6. marec 1665) ene od dveh prvih znanstvenih revij Philosophical Transactions (PT) akademske sporočilne kulture. Francoska revija Journal des sçavans jo je sicer za nekaj tednov prehitela (5. januar 1665), vendar ker je ta objavljaljala prispevke ne samo znanstvenega karakterja in tudi ker PT še vedno izhaja (danes pod imenom Philosophical Transactions of the Royal Society) ji znanstvena srenja namenja pač večjo pozornost ( o tem tudi >tukaj ).

Koristne učne tehnologije na spletu

Ne dvomom, da vsi, ki splet veliko uporabljate v raziskavah in pouku poznate koristno iskalno orodje Google Scholar. Njegovi razvijalci ga seveda stalno izpopolnjujejo in če želite  zvedeti več o njegovi uporabi pri poučevanju, vam svetujem spletni portal Educational Technology and Mobile Learning, kjer boste našli koristne napotke o tem kako ukrotiti Googlovega Učenjaka, kot mu je v slovenščini ime, za učno rabo. 

sobota, november 22, 2014

Proverbiarium 367

A puro pura defluit aqua.
Iz čistega teče čista voda.

Aquam a pumice postulare.
Zahtevati vodo od kamna.

Aquila non captat muscas.
Orel ne lovi muh.

Nature prispevki o depresiji v OD

Založnik Nature Publ.  Group je sprostil v svojih arhivih prispevke, ki obravnavajo depresijo, v odprti dostop (OD). Hvalevredno!

B&M Gates fundacija zahteva OD

S 1. januarjem 2015 bodo pri Bill & Melinda Gates fundaciji zahtevali odprtodostopnost za vse raziskovalne rezultate, ki jih financirajo.  To pomeni, da bodo v odprtem dostopu ne samo objave, ampak tudi vsi rezultati na katerih temeljijo raziskave. S prehodnim obdobjem, ki pa se bo zaključilo s 1. januarjem 2017 bodo dovoljevali t.i. embargo v času do enega leta. Vse publikacije bodo morale biti objavljene v Creative Commons licenci CC BY 4.0 ali ekvivalentni.

četrtek, november 20, 2014

Pogledi na standardizacijo raziskovalne metrike

Presoja opusa raziskovalcev je stalen predmet razprav v raziskovalni srenji, tudi zaradi posledic v kariernih presojah. O perspektivah raziskovalne metrike obsežneje razpravljata dr. Gali Halevi in dr. Lisa Colledge  na strani Research Trends

nedelja, november 16, 2014

Proverbiarium 366

Domus cuique optimus est amicus.
Dom je vsakomur najboljši prijatelj.

Donato non sunt ora inspicienda cabalo.
Podarjenemu konju ne gledamo v gobec.

Dos est magna parentium virtus.
Dostojanstvo staršev je velika dota.

sobota, november 15, 2014

O seksizmu v akademskem okolju.

O tem, kako se akademska sfera uspeva upirati različnim diskriminacijam, zlasti spolni, so na portalu GenomeWeb zbrali nekaj nedavnih člankov, ki so k sreči vsi odprtodostopni. O svoji študiji, kakšno je stanje v ameriškem akademskem okolju, pišeta Wendy M. Williams and Stephen J. Ceci in v njej zavračata podobo o izraziti seksistični pojavnosti. Na drugi strani pa se Jonathan Eisen v svojem blogu zaskrbljeno sprašuje, kako naj uskladi njune trditve s svojimi pomisleki. Podobno kritično se je pri Guardianu na to temo oglasila Athene Donald. Še ostrejša v zavračanju zaključkov Williamsove in Cecija je Emily Willingham na svojem blogu. V komentarjih in v linkih k posameznim prispevkom boste našli še nadaljnje vsebine, ki se v glavnem ne morejo strinjati z omenjenima avtorjema.

Kaj zdaj čaka odprti dostop?

Ko je na septembrski konferenci OASPA Claudio Aspesi vznemiril avditorij z neprijetnim vprašanjem ali ni morda zaradi vztrajnega zdravja velikih tržnih založnikov vendarle to dokaz, da je odprti dostop (OD) spodletel, mu v obsežnem in branja vrednem odgovoru odgovarja Matthew Cockerill na svojem blogu.

Seveda je privzem odprtega dostopa kot obveze za vse avtorje raziskav financiranih iz javnih sredstev v vseh največjih raziskovalnih okoljih (USA, UK, EU) vse prej kot znak hiranja. Pa vendar vprašanje vzpodbuja k razmisleku, kaj je še mogoče dobrega storiti za izboljšanje OD. Eden velikih vzporednih učinkov je intenziviranje iskanja rešitev, da bi avtorji poleg raziskovalnih prispevkov v javno rabo prepustili tudi raziskovalne podatke . Tudi, da bi omogočili njihovo nadaljnjo rabo oz. poglobljeno analizo (eden od ciljev koncepta “odprte znanosti”). To pa seveda pomeni, da je treba premisliti dosedanje prakse izvedbe raziskovalnega dela in priprave rezultatov za objave ter dodati nove standarde za ta namen. Zlasti v času, ko številni raziskovalni projekti generirajo ogromne količine podatkov (npr. genomska analitika) za katere so potrebne posebne rutine za njihovo shranjevanje in obdelavo.

petek, november 14, 2014

8 priporočenih knjig

Ameriški astrofizik dr. Neil deGrasse Tyson, znan po popularizaciji znanosti, priporoča 8 knjig, ki bi jih naj prebral vsak izobraženec in so vse na voljo v spletnem dostopu.

nedelja, november 09, 2014

Proverbiarium 365

Dulcia non meruit, qui non gustavit amara.
Sladkosti si ne zasluži, kdor ni okusil grenkobe.

Dulcia poma absente custode.
Jabolke so sladke, kadar so brez varuha.

Durum est telum necessitas.
Nuja je hudo orožje.

Sodelovanje vzpodbuja inovacijo

O tem kako izmenjava idej vzpodbuja inovacijo je mogoče prebrati v odlomku o nastajanju Wikipedije na blogu Farnam Street in je del nove knjige  Walterja Isaacsona “The Innovators”. Knjiga nam predstavlja vznemirljive življenjske zgodbe Ade Lovelace, Vannevarja Busha, Alana Turinga, Johna von Neumanna, J.C.R. Lickliderja, Douga Engelbarta, Roberta Noycea, Billa Gatesa, Stevea Wozniaka, Stevea Jobsa, Tima Berners-Leeja in Larryja Pagea. Nenavadno pa je, da je delo, ki je sicer na voljo pri Amazonu, v cenovno ugodni (6,99 GBP) kindle verziji dostopno samo bralcem v Veliki Britaniji. Težko razumljivo, ali ne?  

četrtek, november 06, 2014

Posvet Odprti dostop na UM

Danes je bil na Univerzi v Mariboru posvet Odprti dostop na UM v organizaciji Univerzitetne knjižnice v Mariboru in Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani. Posnetek dogodka si je mogoče ogledati na spletni strani CTK.

Naj nanizam nekaj lastnih vtisov k tehničnemu delu posnetka iz ogleda. Najprej pa bi PREDVSEM POHVALIL možnost, da je bila prireditev simultano prenašana v splet in da je takoj, v nadaljevanju, na voljo tudi posnetek. Med slabostmi izbrane rešitve bi pa vendarle pokaral režiserja, da ni omogočil pogled na vsakokratnega predavatelja (to je bilo pri drugi predavateljici nekoliko korigirano), predvsem pa, da ni omogočil sočasnega predvajanja tekstovne/grafične predavateljeve predstavitve. Opazil sem, da so tak boljši, razširjen pogled na sceno imeli na lokaciji CTKjevega dislociranega avditorija, a smo žal gledalci na spletu za to prikrajšani.

Veliko prijaznejši bi bil pogled na predavatelja v polnem kadru z občasno preusmeritvijo pogleda na oba avditorija, na UM in pri CTK. To bi bilo mogoče npr. doseči s samodejno vodljivo kamero na lokaciji predavanj in ta slika bi se prikazovala v kotu ekranskega zapisa. Sploh bi zajemanje ustreznih kadrov za posamezne vizuelne segmente bilo treba bolje urediti. Največji del ekranskega prostora pa naj bi v času predavateljevega nastopa zasedala slika predavateljeve prezentacije, kasneje v diskusiji pa seveda celotnega prostora obeh lokacij.

V veliko korist bi zlasti pri vodenju diskusije bila možnost, da bi online spletni gledalci lahko preko Twitterja komentirali dogajanje, ali pa vsaj preko SMSov (ali emaila) posredovali vprašanja predavateljem. Zavedam se, da je za zadnja rešitev težavnejša, ker bi zahtevala angažiranje dodatnega tehničnega sodelavca, ki bi koordiniral vse tokove informacij. Bilo bi tudi zelo koristno, ko bi ekransko sliko imeli člani predsedujočega omizja (na UM) pred sabo, ker bi tako tudi lažje reagirali na vklop sekundarnega omizja (npr. tokrat na CTK), zlasti bi se taka ureditev pokazala za ustreznejšo v nadaljevanju zunanjega, terciarnega vklopa (gost iz Goetingena), ko je bilo omizje predsedstva med predavanjem gosta prazno.

Celotno preskušanje povezav bi bilo treba izvesti prej, tako bi odpadlo tudi obremenjevanje video zapisa, ki ga imamo zdaj na voljo na spletu, z urejanjem povezave z Goetingenom. In nujna bi bila končna redakcija zapisa, ki ostaja na spletu kot trajna kopija.

Kot v začetku pravim se tu ustavljam zgolj pri tehnični plati video aranžmaja posveta in sem prepričan sem, da bodo vsebinski povzetek zelo zanimive prireditve opravili udeleženci, torej specialisti in to tudi objavili na ustreznem spletnem mediju npr. na katerem od blogov.

Na koncu gredo seveda čestitke vsem, ki ste sodelovali, od pobude do izvedbe, v tem pomembnem posvetu.

ponedeljek, november 03, 2014

Optimistično za OD

Portal The Bookseller napoveduje, da se bo do leta 2018 podvojil trg “zlatega” odprtega dostopa.   

Proverbiarium 364

Aut non tentaris, aut perfice!
Ali ne poskušaj, ali dokončaj!

Aut potentior te aut imbecillior laesit: si imbecillior, parce illi, si potentior, tibi.
Ali te je užalil močnejši ali šibkejši: če je šibkejši, ravnaj z njim obzirno, če je močnejši (ravnaj tako) s sabo.

Avaritiae desunt omnia! 
Pogoltnosti manjka vse!

Študija o OD v Latinski Ameriki

Na spletu je v prostem dostopu na voljo 162 strani obsežna študija “Open Access Indicators and Scholarly Communications in Latin America” avtorjev J. P. Alperina in sod.

O nekaterih resnicah OD

Kako razmišlja nekdo, ki je kruto soočen s dejanskimi izzivi izdaje revije v odprtem dostopu. Avtorica odkriva  težave o katerih običajno ne govorimo in ponuja v koristen razmislek, kaj bi lahko storili bolje.

Izzivi Odprtega dostopa

Nekaj  branja vrednih mnenj o izzivih odprtega dostopa, ki so jih ob letošnjem Tednu OD izrekli  vpleteni v različne vloge v znanstveni publicistiki. 

nedelja, oktober 26, 2014

Proverbiarium 363

Magna civitas, magna solitudo.
Velika skupnost, velika osamljenost.

Magna venit nulli sine magno fama labore.
Nihče ne pridobi velike slave brez velikega napora.

Magnos montes promittere.
Obljubljati velike gore.

Komu služi?

Kako razumna in razumljiva misel, ki pa je tako težko razumljena:

B0s-EgFIMAAxAaY

Za nami je Teden odprtega dostopa

V minulem Tednu odprtega dostopa (TOD) (20. do 26. oktober) so različne ustanove po svetu na različne načine zaznamovale ta dan. Nekaj prireditev lahko najdete tudi na spletu TOD. Prav s posebnim poudarkom pa so TOD proslavili na Harvardu, brez dvoma zahvaljujoč neumornemu guruju OD dr. Suberju. V zapisu je zbral 11 sporočil različnih organov univerze Harvard s katerimi so posamezne članice bodisi okrepile posamezne rešitve  OD ali pa so predstavile nove pristope k OD. Priporočam v branje vsem, ki iščete nove ideje za krepitev odprtodostopnih rešitev pri nas. 

Posvet o e-izobraževanju

V četrtek sem se udeležil odličnega strokovnega srečanja knjižnjičarjev “E-izobraževanje: izzivi za visokošolske knjižnice”. Pomembna tema in dobro obiskana prireditev. Zelo upam, da bo posvet s svojo vsebino in sporočilom pustil tudi dolgotrajnejše sledi v prostoru. Doživeli smo koristen pregled dogajanja na temo e-pouka v Sloveniji, istočasno pa je bil dogodek učinkovito podprt s kompetentnim prispevkom gosta Willema van Valkenburga iz TU Delft ter s prispevki iz bližnje soseščine (mimogrede van Valkenburg ureja izjemen blog na temo e-pouka).

E-pouk je nedvomna prihodnost izobraževalnih praks in kot še pri marsikateri drugi dejavnosti danes pač izobraževanja ni mogoče razumeti drugače kot: ...ali si na spletu ali pa te ni...".  Bilo je vzpodbudno videti, kako se na več mestih rojevajo pobude, vendar po drugi strani pa prav v tem slutim slabost, saj razdrobljenost bega predvsem uporabnike, ki se ne znajo odločiti npr. katero platformo naj uporabijo za vstop v e-pouk. Slovenija je premajhna, da bi si lahko privoščila takšno pestrost pristopa. Sporočilo bo močno predvsem takrat ko bodo pristopi poenoteni. 

Ker sem žal moral popoldan deliti še z drugo obveznostjo sem bil zelo vesel, da sem si,  tudi zahvaljujoč ITju, lahko ogledal zadevo tudi v nadaljevanju. Posnetek prireditve je nameč dostopen na spletu. Želim si, da bi v prihodnje še več {čimveč, najbolje vse :)  } takih in podobnih prireditev pristalo v spletnem okolju v video ali vsaj v podkastni obliki. CTKjeva in ARNESova ekipa tu res počneta dobro stvar. Prisotnost v javnosti zagotavlja zagovornike v njej in v zaostrenih finančnih pogojih javne dejavnosti pač potrebujejo čim več podpore.

fotoLesnik2014-09-25 

(foto G. Lešnik)

nedelja, oktober 19, 2014

Proverbiarium 362

Ut homost, ita morem geras.
Kakršen je človek, tako se ravnaj.

Utilius est autem absolvi innocentem quam nocentem causam non discere.
Bolje je nedolžnega osvoboditi, kot krivcu ne soditi.

Uti, non abuti.
Uporabljati a ne zlorabljati.

Članki o eboli v odprtem dostopu

Dr. Jonathan Eisen se je malo razjezil ob trenutni plimi odprtih vsebin, ki jih nekateri založniki ponujajo na temo ebole. In dam mu povsem prav, zlasti v njegovi jezi, da nekatere revije zelo selektivno sproščajo tovrstne članke. In posebno gorak je, ker se ne morejo odločiti, da bi z enakimi razlogi sprostili tudi članke, ki zadevajo tuberkulozo, HIV, malarijo in še marsikatero bolezen, kjer število žrtev presega petmestno število. Človek res dobi občutek, da so sedanjo stisko z ebolo in svojo odločitev, da sprostijo članke o njej v odprti dostop revije izkoristile predvsem kot propagandno akcijo, češ “poglejte kako smo mi uvidevni”. 

torek, oktober 14, 2014

Žetveni portal

Trije kampusi kalifornijske Univerze (University of California - UC Irvine, UCLA, and UC San Francisco) vzpostavljajo avtomatski “žetveni” portal za publikacije svojih sodelavcev. Kako deluje portal nam predstavi objava na blogu InfoDocket Geryja Pricea:

“The automated harvesting system will closely monitor publication sources, including public and licensed publication indexes, for any new materials published by UC authors. The system will gather as much information about the publication as possible and will notify the author by email when any have been detected. Author approved publications will then be submitted to eScholarship, where they will be available to the public.” 

(na objavo me je opozoril zapis kolege Pušnika na FB).

sobota, oktober 11, 2014

Proverbiarium 361

Nulla poena sine lege.
Kazni ni brez zakona.

Nullum erit tempus hoc amisso.
Ne bo druge priložnosti, ko bo ta mimo.

Nullus dolor est, quem non longinquitas temporis minuat ac molliat.
Ni je žalosti, ki se ne bi skozi čas zmanjšala in omilila. 

Trajnostnost OD

Na blogu Cristobal Cobo najdemo tehtno razpravo o trajnosti odprtega dostopa in odprte znanosti.

Na Frankfurtskem sejmu 2014 o OD

Na letošnjem Frankfurtskem sejmu so ob velikem interesu obiskovalcev posebnen posvet posvetili tudi odprtemu dostopu.  

Paperity

Dobili smo nov agregator Paperity, ki ponuja akademski in pedagoški srenji različnih disciplin celotne članke v odprtem dostopu. Na voljo sta tudi pripadajoč blog  in twitter portal, ki bosta služila promociji razvoja agregatorja in aktualnemu najavljanju novih vsebin. 

nedelja, oktober 05, 2014

Podpora odprtemu dostopu

Kaj lahko storite, če želite podpreti idejo odprtega dostopa vam svetujeta avtorja zapisa na EFF.

In: vsega dva tedna nas ločita od letošnjega Tedna odprtega dostopa, zato sledite dogajanju na spletni strani OA Week 2014. Ter ne pozabite na dogajanje v Ljubljani (ni slučajno umeščeno v ta teden!)

Knjige v odprtem dostopu

Gotovo boste v naboru Open Humanities Press našli kakšno zanimivo knjigo zase. In dela so v odprtem dostopu!

Proverbiarium 360

Atrocitati mansuetudo est remedium.
Za surovost je zdravilo blagohotnost.

Audaces fortuna iuvat.
Pogumnim pomaga sreča.

Audacter calumniare, semper aliquid haeret.
Pogumno klevetaj, vedno se nekaj prime.

Prihodnost monografij v znanosti

Zelo berljivo razmišljanje Ellen Collins o prihodnosti monografij v akademskem svetu. Sestavek, ki je podprt tudi z raziskovalnimi podatki o navadah avtorjev in uporabnikov monografij ter z nakazanimi rešitvami za prihodnost.

O odprtodostopnih učbenikih

Zagovorniki odprtega dostopa bodo brez dvoma z zanimanjem prebrali prispevek o odprtodostopnih učbenikih na blogu Forword Reviews. Vsekakor so koristne besede, ki utemljujejo razloge čemu se (naj) učitelji/avtorji odločajo za to obliko ponudbe svojih učbenikov. Seveda pa je za urednike portalov, kjer se taka ponudba pojavi, pomembno, da skrbno presodijo ustreznost takih tekstov.       

Promocija znanosti v družbenih omrežjih

Vsekakor bi zelo priporočil vsem, ki želite promovirati znanstvene ali strokovne vsebine (lastne ali tuje) v Twitterju in na blogih (velja pa najbrž tudi za druga družabna omrežja), da si preberete zapis na SciLogs.

nedelja, september 28, 2014

Proverbiarium 359

Venit post multos una serena dies.
Po mnogih je prišel jasen dan.

Venter praecepta non audit.
Trebuh ne posluša ukazov.

Verba movent, exempla trahunt.
Besede premikajo, primeri vlečejo.

Vzpodbuden premik!

Nature Communications bo kot kaže prva revija iz hiše Nature, ki bo v celoti postala SAMO odprtodostopna revija. Odlično!

petek, september 26, 2014

Kardashian index

Nedavno je veliko prahu dvignil t.i. Kardashian index (KI), ki ga je malce hudomušno predlagal genomik Neil Hall  in primerja število sledilcev na Twitterju  posameznega znanstvenika s številom njegovih pridelanih citatov. Revija Science je šalo nadaljevala s pripravo spiska 50 znanstvenikov in njihovih KI. Prva tri mesta si delijo astrofizik Neil deGrasse Tyson, fizik Brian Cox in biolog Richard Dawkins.

nedelja, september 21, 2014

Odprti dostop, ko ga dodatno osvetlimo.

Prispevek “Policy Design and Implementation Monitoring for Open Access” na blogu PLOS Opens toplo priporočam v branje, saj pove marsikaj o politiki odprtega dostopa v luči akademskega objavljanja.  Najdemo koristne namige, kako se znajti v novi, odprti praksi dostopnosti razsiskovalnega opusa, ki so zanimivi za različne vrste uporabnikov: za razsikovalne vrstnike, za študente in seveda raziskovalce, ki iščejo pobude za svoje delo.

Proverbiarium 358

Nondum perrupimus omnes difficultates.
Še nismo premagali vseh težav.

Non eadem sunt cunctis grata.
Ni vsem vse enako prijazno.

Non est paupertas…habere nihil.
Ni revščina …ničesar ne imeti.

Zaostritev obveze objavljanja v OD

Dve največji fundaciji, ki financirata raziskave v medicinskem področju, ameriška NIH in britanska Wellcome Trust, sta že pred časom uvedli vezavo financiranja na obvezo objavljanja prispevkov v odprtem dostopu (OD).  Doslej so to svojo pobudo uveljavljali zelo prizanesljivo, zdaj pa so se odločili za nekoliko ostrejšo politiko. Poslej bodo neupoštevanje obveze kaznovali z odvzemom financiranja, kot to lahko preberemo med novičkami v reviji Nature

nedelja, september 14, 2014

Proverbiarium 357

Signa suo nomine.
Poimenuj to s pravim imenom.

Si parva licet componere magnis.
Če majhno lahko primerjamo z velikim.

Si tibi deficiant medici, medici tibi fiant haec tria: mens laeta, requies, moderata diaeta.
Če si brez zdravnika, naj ti bo zdravnik to troje: vedra narava, počitek in umirjeno življenje. 

sobota, september 13, 2014

Zloraba DOAJ statusa

Direktorij odprtodostopnih revij DOAJ opozarja na revije, ki trdijo, da so vključene v direktorij, pa to niso. Na naslovnicah celo neupravičeno uporabljajo logo DOAJ za namen promocije. Zato pri DOAJ priporočajo, da avtorji vedno preverijo v direktoriju ali je revija vključena v DOAJ in jih tudi naprošajo, da jim javljajo revije, ki to nekorektno počno, saj gre pogosto za t.i. predatorske revije.  

Kaj je OARR?

Na Institutu za bibliotekarske in informacijske znanosti Humboldtove univerze v Berlinu so v okviru študije “2014 Census of Open Access Repositories” in v povezavi s projektom BASE iz univerze Bielefeld pripravili razpored nemških repozitorijev odprtega dostopa  Open Access Respository Ranking – OARR. Z rangiranjem želijo na osnovi dogovorjenih  in za spreminjanje odprtih kriterijev presojati funkcionalnost repozitorijev OD, v tem trenutku v nemškem prostoru.  

nedelja, september 07, 2014

Proverbiarium 356

Speciosum damnum.
Bleščeča izguba.

Spernitur in patria quivis, licet ipse  propheta.
Vsakdo je zaničevan v domovini pa čeprav je prerok.

Spes inopem, res avarum, mors miserum levat.
Upanje pomaga revežu, blago pohlepnemu in smrt nesrečnežu.

Flipboard se uveljavlja

Orodje Flipboard se vse bolj uveljavlja kot učinkovit posredovalec informacij v spletnem prostoru. Več kot to: servis  omogoča, da se lahko vsakdo odloči za izdajo svojega spletnega časnika. Njegova velika prednost je, da je berljiv na vseh nosilcih, od PCjev do pametnih telefonov. Zlasti blogerji, ki so doslej svoje bloge uporabljali tudi za opozarjanje bralstva na zanimive vsebine na spletu so pridobili dodatno možnost uporabe učinkovitega in tudi grafično všečnega spletnega medija. Popularni bloger in tviterat dr. Žiga Turk ta trenutek objavlja dva zelo zanimiva časnika FlipFlop Magazine in  FlipFlop Slovenija.  Sicer pa lahko na posebni spletni strani najdete bogat izbor Flipoboard magazinov iz vsega sveta.   

ponedeljek, september 01, 2014

Slovenci na Wikipediji

Prav prijazen poklon je Slovencem naredila ameriška ambasada na Facebooku, ko je bralce opozorila na podatke o produktivnosti slovenskih avtorjev na Wikipediji, kot je to razvidno tudi iz podatkov na tej spletni enciklopediji. 900.000 slovenskih “potencialnih” avtorjev objavi letno 17.000 prispevkov, kar pomeni med 21 citiranimi državami zelo očitno vodilno mesto.

nedelja, avgust 31, 2014

Proverbiarium 355

Si careas aere, cupiet te nemo videre.
Če boš brez denarja, te nihče ne bo želel videti.

Sic dis placitum.
Tako je bilo všeč bogovom.

Sic itur ad astra.
Tako se gre k zvezdam.

Primerjava OD in Wikipedije

Raziskovalka sodelovalnega in družbenega računalništva Lu Xiao razpravlja o razlikah med dvema modeloma odprtodostopnega publiciranja v raziskovalni sferi: revijalnega odprtega dostopa (OD) in Wikipedije. Anketni podatki kažejo, da pomanjkljive izkušnje z Wikipedijo in z  OD revijami negativno vplivajo na predstavo o koristnosti odprtodostopnega modela objavljanja pri raziskovalcih. Prav tako je razlika v uporabi obeh odprtodotopnih virov  med starejšimi in mlajšimi uporabniki v korist mlajših in pogostejši aktivni in pasivni uporabniki Wikipedije so moški v primerjavi z ženskimi anketiranci.

Kako podpreti odprti dostop (OA)

Sian Harris nam v članku objavljenem v reviji Research Information predstavlja nekaj strategij, ki jih financerji razsikav uveljavljajo s ciljem povečati uporabo odprtega dostopa (OA) in pojasnjuje razloge, čemu to počno.

Odprti dostop po državah (zemljevid)

Spletna stran scinoptica nam ponuja zemljevid razširjenosti revij v odprtem dostopu po državah. V Sloveniji je trenutno tako dostopnih 43 revij.

nedelja, avgust 24, 2014

Proverbiarium 354

Acti laboris comes est laetitia.
Zaključeno dela spremlja veselje.

Ad augusta per angusta.
Do slave se pride po ozki poti.

Ad captandam benevolentiam.
Da si pridobimo naklonjenost.

Google ne išče več posebej blogov

Pri prebiranju Netbib Webloga sem bil najprej vesel ugotovitve, da se blogom priljubljenost vrača, zlasti v akademskem okolju. Avtor sicer ne navaja reference, ki mu dovoljuje to trditev, naj jo torej sprejmem s pridržkom, bil bi pa dejstva, kot rečeno, vesel. Drug podatek je tudi zanimiv. Namreč ugotovitev, da je prenehal delovati posebni Googlov iskalnik za bloge. Poslej lahko torej iščete  s splošnim guglanjem ali pa uporabite katerega od obeh posebnih iskalnikov, ki jih avtor opisuje: Twingly ali Meltwater Icerocket, a me pa nista ravno pretresla.   

sobota, avgust 16, 2014

Proverbiarium 353

Ad paenitendum properat, cito qui iudicat.
Hitro tudi obžaluje, kdor hitro sodi.

Ad perniciem solet agi sinceritas.
Iskrenost običajno vodi v pogubo.

Ad praesens ova cras pullis sunt meliora.
Jajca danes so boljša kot piščanci jutri.
(mi pravimo: Bolje vrabec v roki, kot golob na strehi.)

Ali Google pripravlja presenečenje

Wired nas obvešča, da lahko morda v odprtem dostopu pričakujemo novost, ki nastaja pri Googlu pod naslovom Google  Science in bi lahko morda pomenila tudi temeljit pretres v akademskem objavljanju. Naj bi ne šlo zgolj za odprtodostopnost nastajajočih raziskovalnih materialov, ampak tudi učinkovitejše sodelovanje pri nastajanju večavtorskih objav, saj bi naj za ta namen povezali obstoječe servise Google Docs, Google Plus in YouTube. Veliko izkušenj pri funkcionalnem povezovanju svojih servisov so si pri Googlu nedvomno pridobili tudi že v projektu Google for Education, kar je nedvomno obetavna napoved, da bo v akademskem okolju nastala nova ekspertiza, ki sega tako v področji izobraževanja in raziskovanja. Dveh dejavnosti, ki sta tudi sicer popkovno najtesneje povezani.         

Dopolnjevanje raziskovalnih rezultatov

Kot poroča revija THE pripravlja odprtodostopna revija eLife  inovacijo v objavljanju s katero želijo avtorjem omogočiti da po že objavljenih rezultatih te razširijo z novostmi v t.i. “raziskovalnem napredku” (research advance). Nedvomno bo to pospešilo objavo novih dosežkov in pri tem nekoliko olajšalo zamudno pripravo klasične objave. V nadaljevanju eksperimenta razmišljajo tudi, da bi dodajanje novosti omogočili tudi avtorjem, ki niso med ustvarjalci izvornega članka.

sreda, avgust 13, 2014

Odprtodostopne revije v Web of Science

Kolegici dr. Kotarjeve sem hvaležen, ker je opozorila na spisek odprtodostopnih revij, ki so vključene v TR ISI Web of Science.

nedelja, avgust 10, 2014

Proverbiarium 352

E verbis  fatuos, ex aure  tenemus asellum.
Po besedah prepoznamo bedaka, po ušesih osla.

Ex avaritia omnia scelera ac maleficia giguntur.
Iz lakomnosti se rojevajo vsi zločini in hudodelstva.

Exceptio firmat rugulam.
Izjema potrjuje pravilo.

sobota, avgust 09, 2014

Novo vodstvo pri reviji Science

AAAS (American Association for the Advancement of Science) je na čelo vodenja revij Science imenovala Kenta Andersona, ki se je med drugim proslavil na blogu The Scholarly Kitchen s prispevki, v katerih je bil posebno odklonilen do odprtega dostopa (OD) in še zlasti do PLoS, kot nam to zelo plastično predstavi dr. Michael Eisen. Ker je bilo v zadnjem času pri reviji Nature mogoče spremljati ugodne premike v smeri večje naklonjenosti OD, se sprašujem, ali se bosta zdaj obe ključni svetovni znanstveni reviji v tem pogledu močneje diferencirali. Uvodne napovedi sicer govorijo drugače; celo v smer večje podpore OD z ustanovitvijo posebne tovrstne revije. Počakajmo, morda pa tisti slovenski rek:”Volk dlako menja, čudi pač ne” tu ne bo držal.

nedelja, avgust 03, 2014

Odprtodostopni članki vplivnejši

Objavljena je še ena študija, ki dokazuje, da so članki v odprtem dostopu pogosteje obiskovani in tudi večkrat citirani kot članki dostopni zgolj v plačljivi obliki.   

Neusmiljeni dobički v založniški dejavnosti

Spodnja tabela prikazuje, kako neusmiljeno visoki so dobički v znanstvenem založništvu, če jih primerjamo z nekaterimi drugimi dejavnostmi.

http://alexholcombe.files.wordpress.com/2013/01/screen-shot-2013-01-09-at-12-35-26-pm.png

Proverbiarium 351

Amat victoria curam.
Zmaga prinaša skrbi.

Ambitio multos mortalis falsos fieri subegit.
Častihlepnost je mnogo ljudi prisilila v neiskrenost.

Amicitia inter pocula contracta plerumque vitrea.
Prijateljstvo sklenjeno ob čaši je večinoma stekleno.

petek, avgust 01, 2014

Dejavniki vpliva BioMed Central revij

Hiša Thomson Reuters (ISI) je objavila nove dejavnike vpliva (Impact Factors – IF). Odprtodostopni revijalni ponudnik BioMed Central ima zdaj med ocenjenimi že kar lepo število svojih revij.

sreda, julij 30, 2014

Zanesljivost kolegialne presoje

Kot se povečuje nezaupanje v kolegialno oceno (peer review) iščejo založbe zanesljivejše načine presoje znanstvenih prispevkov. Pri tem skušajo nekatere revije v večji meri uveljaviti t.i. dvojno slepo presojo (double-blind peer review) pri kateri avtorji ne vedo, kdo jih presoja in tudi recenzentom ni sporočena identiteta avtorjev.  Ta način je bolj popularen v družbenih vedah, manj je v uporabi v naravoslovju. Seveda tudi tak pristop spremljajo pasti. Ena večjih je možnost, da seveda recenzent, ki bi naj poznal področje v katerem razsoja zelo verjetno prepozna avtorj(a)e. In seveda s tem postane zadeva sporna, ker se ocenjevalec odloča obremenjen s tem podatkom. Dodatno k temu je pri tem nevarnost dvojna, da je recenzent pravilno uganil avtorja ali pa je pogrešil; obakrat bo presojanje obremenjeno enkrat z napačno predpostavko, drugič z odločanjem ob prepoznanem avtorju. Seveda je težko obraniti iluzijo, da v večini primerov to ne bo imelo nikakršnega učinka na objektivnost presoje, bodisi, da gre za benevolenco pri presoji ali za izrazitejšo kritičnost pri ocenjevanju. Zanimivo je, da avtorji, ko so  imeli na voljo, ali se odločijo za dvojno slepo presojo ali za odprto identifikacijo večinoma niso izbrali slepe presoje. Kot bi načrtno ali nezavedno vendarle želeli, da recenzent ocenjuje tudi njihov dotedanjih opus; ta slednja podmena je seveda moj zelo oseben pomislek.    

nedelja, julij 27, 2014

Kako ustvariti odprtodostopno revijo?

Če vas zamika, da bi izdali svojo odprtodostopno revijo vam bo morda v pomoč infografika, ki jo ponujajo tukaj.

Brskanje v DOAJ nekoliko drugače

DOAJ - Directory of Open Access Journals - dodaja na svojem blogu nekaj  dodatnih možnosti brskanja po naborih razpoložljivih revij. 

Springerjev odmeven prispevek k OD

Vsekakor je mogoče založniški hiši Springer priznati posebne zasluge, ki jih ima pri uveljavljanju odprtega dostopa. Z vključitvijo BioMed Central založbe pred časom v svoj okvir in z lastnim konceptom SpringerOpen iniciative izstopa med velikimi svetovnimi akademskimi založbami. Pravkar slavi vzpodbuden rezultat 200.000 v odprtem dostopu objavljenih člankov.

Poznate DASH?

Vsekakor je vredno, da (s)poznate DASH - Digital Access to Scholarship at Harvard,  ne nazadnje tudi zato, ker ga upravlja prof. dr. Peter Suber, ena osrednjih osebnosti gibanja odprtega dostopa sploh. Več o samem repozitoriju pa si lahko preberete tukaj in spoznate vzorčni primer kako lahko akademska ustanova uveljavi vse prednosti odprtega dostopa do različnih avtorskih vsebin.

Proverbiarium 350

Igni probatur aurum, virtus miseria.
Zlato se preskuša z ognjem, pogum z nesrečo.

Ignoramus et ignorabimus.
Ne vemo in ne bomo vedeli.

Ignoscito saepe alteri, numquam tibi.
Pogosto oprosti drugim, sebi nikoli.

sobota, julij 26, 2014

OA v socialnem mrežju

Po Petru Subru povzemam spiske nekaterih socialnih mrežnih medijev o odprtem dostopu – OD (Open Access (OA)

Blogi o odprtem dostopu:
http://oad.simmons.edu/oadwiki/Blogs_about_OA

Twitter naslovi za odprti dostop:
http://oad.simmons.edu/oadwiki/Social_media_sites_about_OA#Twitter

Google+ strani  o odprtem dostopu:
http://oad.simmons.edu/oadwiki/Social_media_sites_about_OA#Google.2B

Sicer pa na tej strani Wikipedije najdete tudi povezave še do nekaterih drugih omrežnih naslovov OD

četrtek, julij 24, 2014

Izzivalna medicinska revija

Odmevni madžarski promotor IT v medicini Bertalan Meskó najavlja izzivalno revijo The Medical Futurist, s katero želi nedvomno vzpodbuditi delavce v medicini k izkoriščanju možnosti,  ki jih ponuja digitalna tehnologija. Dr. Mesko je tudi znan po svojem blogu Science Roll, deluje v Google+, rad pa se tudi oglaša na Twitterju.

Research Information o OA

Avgustovska/septembrska številka revije Research Information je tokrat prednostno posvečena odprtemu dostopu (Open Access – OA).

četrtek, julij 17, 2014

Open Access Academy

Če vas še vedno bega kakšno vprašanje, ki zadeva odprti dostop (Open Access) potem vam predlagam, da se  vključite v Open Access Academy in si privoščite kratek tečaj. Sicer pa boste v tej akademiji našli še marsikaj zanimivega. 

Populariziranje znanosti

Razširjanju znanstvenih dognanj v javnosti je namenjen portal PUBLISCIZE. Vključite se lahko kot raziskovalec, ki želi širiti svoja spoznanja, kot organizacija, ko to želi v širšem kontekstu ali kot znanstveni navdušenec, ki želi spremljati aktualna sporočila.

ponedeljek, julij 14, 2014

Izziv vsem v E-izobraževanju

Znova se nam obeta odličen izobraževalni dogodek. Centralna tehniška knjižnica in partnerici (NUK in UL) pripravljajo v oktobru strokovno srečanje knjižničarjev z naslovom
E-IZOBRAŽEVANJE: IZZIVI ZA VISOKOŠOLSKE KNJIŽNICE.
Domačim predavateljem se bo po videokonferenčni zvezi pridružil tudi Willem van Valkenburg (Manager Production & Delivery at TU Delft Extension School) s temo “Open and Online Education: What, Who and Why (subtitle: and how libraries can lead)”.
Prisrčno vabljeni so učitelji in pedagoški sodelavci. 

nedelja, julij 13, 2014

Proverbiarium 349

Mentiri non didicere ferae.
Živali se niso naučile lagati.

Merces ultroneae putent.
Preveč ponujano blago smrdi.

Me sol, vos umbra regit.
Mene vodi sonce, vas senca.

sobota, julij 12, 2014

O slovenski blogariji

Po dolgem času je v naših javnih medijih znova nekaj besede o blogerjih v Sloveniji. Moj priljubljeni novinar Kučić objavlja v Delu svoje razmišljanje o krizi slovenske blogosfere. Sam sem žalosten, ker se praksa blogov v RS ni bolj uveljavila v strokovni in znanstveni spletni publicistiki. Saj je bilo nekaj poskusov, celo nekaj odličnih začetkov (primer Nove biologije), vendar je zadeva skoraj zamrla. Pred časom sem se trudil, da bi slovenske blogerje v stroki povezali v nekem metablogerskem okolju, npr. v slovenskem agregatorju kot jih poznamo v tujini npr. v Research Blogging, ScienceBlogs  ali v Scientopia.  Ali kot to počno revija Scientific American v svojem agregatorju The Network Central, revija Wired v Wired Science Blogs oz. OA založnik  PLOS v   PLOS Blogs. Naša tiha ambicija je bila, da tak domač agregator morda s časom postane zasnova spletnega, torej odprtega kolegialnega ocenjevanja (peer review) za avtorje znanstvenih prispevkov. Ideja, kljub vključitvi javnih ustanov v načrtovanje, ni zaživela.

petek, julij 11, 2014

Tablice… za kaj le…?

Kolega Miro Pušnik je na FB postavil vprašanje:

…pa kaj bodo delali s tablicami?

In nisem se mogel premagati, da bi ne priložil komentarja… Bom vesel, če naju kdo pouči, da se motiva!

sobota, julij 05, 2014

To je pa res dobra novica!

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je s 1. julijem sprejela nova pravila pri objavljanju zapisov povezanih z njenim delovanjem. Članke, kjer so avtorji ali soavtorji sodelavci WHO oz. dela avtorjev, ki jih je financirala WHO bodo objavljena v režimu odprtega dostopa (OA). To zagotavlja obveza, da so dela pripravljena v Creative Commons licenčni verziji in da je zagotovljeno deponiranje članka, kjerkoli bo že objavljen,  v bazi Europe PubMed Central z najdaljšim OA embargom 12 mesecev.

ponedeljek, junij 30, 2014

20 let ideje Odprtega dostopa

Pred dvajsetimi leti je prof. S. Harnad predlagal raziskovalcem naj kopije svojih objav, ki so jih objavili v znanstvenih revijah ponudijo v svoboden dostop na svetovnem spletu. Ta svoj “subverzivni predlog” je kasneje obdelal v knjigi in ideja je prerastla v danes legitimno gibanje, ki ga poznamo pod sintagmo “Odprti dostop” (Open Access). O tem ga je v intervjuju povprašal na svojem blogu R. Poynder.

Proverbiarium 348

Peccantem puerum quisquis non corrigit, odit.
Kdor ne popravlja grešnega dečka ga sovraži.

Peccare licet nemini.
Nihče ne sme grešiti.

Peccatum trahit semper ad deterius.
Greh vedno vodi do hujšega (greha).

sobota, junij 28, 2014

Scientific Research Publishing

Tokrat naj se ustavim pri akademskem založniku Scientific Research Publishing (SCIRP). Da ne bo pomote, sploh mu ne želim delati posebne reklame, čeprav je to odprtodostopna založniška hiša, ki izdaja kakšnih 200 revij iz različnih strokovnih področij. Da sem previden pri omenjanju te založje je tudi zato, ker jo (sicer sporni) Jeffrey Beall  uvršča v svojo listo predatorskih revij. Ker pa pogosto zadeve niso samo črne in bele, naj sivinski prehod pojasni wikipedijin zapis o  SCIRP založbi.

Pa nazaj k razlogu čemu sploh pišem o vsem tem: pri SCIRPu so pripravili uporaben uvodnik Introduction to Open Access, ki je prav koristen za hitro predstavitev ideje odrtega dostopa, poleg tega pa na svojem blogu promovirajo izjemno risanko Nicka Shockeya in Jonathana Eisena Open Access.  Vsaka reč je za nekaj dobra, rad rečem.

torek, junij 24, 2014

O predatorskem založništvu

Članek Predatory Open-Access Publishers nas seznani z vse večjim problemom predatorskega založništva, ki ga omogoča razmah digitalnih tehnologij in moteče spremlja odprtodostopno iniciativo. Ponuja tudi predloge reševanja tega problema.

Proverbiarium 347

Experientia et omnium rerum magistra.
Izkušnja je učiteljica vsega.

Ex preteritis praesentia aestimantur.
Po preteklosti ocenjujemo sedanjost.

Exspectat tempus sapiens.
Modrec si vzame čas.

torek, junij 17, 2014

Predlog: izpolnite vprašalnik

Fantom na CTK boste brez dvoma zelo pomagali, če izpolnite ta Vprašalnik o e-učenju. Na delo!!!

nedelja, junij 15, 2014

Nov direktorij odprtega dostopa–ROAD

The International Centre for the registration of serial publications (CIEPS) ali na kratko ISSN International Centre nam ponuja novo storitev: ROAD - Directory of Open Access scholarly Resources. Storitev so razvili v povezavi z organizacijo UNESCO in jo tudi oblikovali v podporo njihovega Global Open Access portala (GOAP).

sobota, junij 14, 2014

Proverbiarium 346

Suis fortuna cuique fingitur moribus.
Vsakomur določa usodo njegov značaj.

Summum ius, summa iniuria.
Najvišja pravica, največja nepravičnost.

Sunt facta verbis difficiliora.
Dejanja so težja od besed.

Nova iniciativa vrstniške presoje (peer review)

Nastaja nova iniciativa vrstniškega ocenjevanja znanstvenih prispevkov (peer review) pod imenom Onarbor. (Je nisem preskusil, morda pa se kdo od bralcev z več izkušnjami pri ocenjevanju pisne znanstvene produkcije loti presoje.)

Open Book Publishers

THE piše: Potem ko je skupina sodelavcev Univerze Cambridge leta 2008 ustanovila  založbo Open Book Publishers, so izdali že  42 knjig, število bralcev pa je naraslo od začetnih 5.000 leta 2009 na skoraj 150.000 lani. Vse knjige lahko berete v odprtem dostopu, nekatere pa si lahko tudi prenesete na svoj medij.

Tedensko o odprtem dostopu

O tem, kaj se tedensko dogaja v odprtem dostopu ( ali vsaj  kar je avtor bloga uspel najti ), na >tej povezavi.  To je tudi dostop do matičnega spleta iniciative Gumb Odprtega Dostopa (Open Access Button). Se jim lahko pridružite!

petek, maj 30, 2014

Osvajalni pohod tablic

Prodaja tablic raste bolj kot je kadarkoli rastla prodaja PCjev pravi Mary Meeker, kraljica interneta.

ponedeljek, maj 26, 2014

Proverbiarium 345

Dura lex, sed lex.
Zakon je trd, vendar je zakon.

Durate et vosmet rebus servate secundis.
Vztrajajte in se ohranite za srečne čase.

Durum est telum necessitas.
Stiska je hudo orožje.

Zanimiv blog

Na blogu Under The Raedar je mogoče najti nekaj prav zanimivih zapisov o odprtem dostopu.

nedelja, maj 18, 2014

Proverbiarium 344

Intermissa minus sarcina pondus habet.
Breme je lažje, če vmes počijemo.

In tranquillo gubernator quilibet esse potest.
V mirnem je lahko vsak krmar.

In utrumque paratus.
Pripravljen za oboje.

Pomanjkljiva seznanjenost raziskovalcev z modelom OD

Raziskovalka  Lu Xiao iz LSE ugotavlja v anketni študiji, da pomanjkljiva seznanjenost raziskovalcev z Wikipedijo in revijami odprtega dostopa negativno vpliva na njihovo predstavo o modelu odprtodostopnega objavljanja. In da je pogled različen v različnih strukturah raziskovalne srenje.

Pirati za odprti dostop

“…Velik del akademskega raziskovanja je v ZK (UK) temelji na denarju davkoplačevalcev.  Denar prihaja bodisi od raziskovalnih agencij (RC), kjer vlada potroši letno okoli  3 milijarde £, ali neposredno univerzam s strani agencije za financiranje visokega šolstva (HEFCe), ki je v letu 2011-2012 razdelila 1,6 milijarde £…”

“…rezultati tega raziskovanja v večjem delu nikoli niso dostopni davkoplačevalcem, ki so ga financirali. Namesto tega rezultate objavljajo v recenziranih znanstvenih revijah, ki jih izdajajo zasebne založniške hiše. V modernih časih  se objave oblikujejo v .pdf  dokumente, na voljo izza plačljive bariere, ki so sicer na mamljivem dosegu vendar pa nedostopne za tiste, ki niso pripravljeni odšteti 40$ za vpogled. Medtem lahko univerze in knjižnice odkupujo drage naročnine za te vsebine. Neto rezultat vsega tega je, da so raziskovalni rezultati dostopni le imetnim in samo raziskovalnim organizacijam in tudi njim ob velikem strošku…”

Gornji stavki so prost prevod drobca  iz daljšega dokumenta Piratske stranke Združenega kraljestva (PP UK), ki se je oglasila v podporo odprtega dostopa do znanstvenih objav.

sobota, maj 10, 2014

Proverbiarium 343

Virtuti nulla via invia.
Odločnosti ni nobena pot neprehodna.

Vis consilii expers mole ruit sua.
Nerazumna sila se zruši od lastne teže.

Vis tu nosse hominem, qualis sit, perspice amicos.
Če želiš spoznati kakšen je človek, poglej po prijateljih.

Učbeniki v odprtem dostopu

Brez dvoma vam bo zanimiv ta spisek odprtodostopnih učbenikov, ki nastajajo v znani iniciativi spletnega pouka MIT OpenCourseWare

Odprti dostop za inovativne

Zanimivo razmišljanje o tem, kako bi morda lahko odprti dostop podprl inovativnost laičnih, a razmišljajočih bralcev, s presenetljivimi primeri iz ne tako oddaljene preteklosti, nam ponuja Richard Price, sicer utemeljitelj portala  Academia.edu.

nedelja, april 27, 2014

Proverbiarium 342

Eminentis fortunae comes invidia.
Veliko srečo spremlja zavist.
Epistula non erubescit. Pisanje ne porumeni.
Equi donati dentes non inspiciuntur. Podarjenemu konju ne gledamo zob.

sobota, april 26, 2014

Založniška monopolistična manira

Kdor ne pozna scene delovanja znanstvenih založniških hiš naj si prebere ta izčrpen zapis ( in naj se ne jezi preveč, ker zaskrbljenost slabo vpliva na zdravje…)

Družbena omrežja v šoli

Simpatičen zapis o tem ali? in zakaj? je potrebno vključevati v pouk tudi družbena omrežja. Zakaj je treba učiti o njihovi uporabi in jih tudi uporabljati v učnem procesu.

sobota, april 12, 2014

Proverbiarium 341

Cum recte vivas, ne cures verba malorum.
Ker pošteno živiš, se ne oziraj na besede zlih.

Cum tacent, clamant.
Ko molčijo, vpijejo.

Cuneus cuneum trudit.
Klin se s klinom izbija.

Heartbleed nadloga

Tale Heartbleed hrošč pa nam jo je zagodel, če verjamemo  spletnim stranem, ki bijejo plat zvona. No tu sem našel nekaj dobrih napotkov, kje vse se skriva nevarnost. No, da bomo lažje poiskali morebitne grešne strani pa nam pomagajo tu: Heartbleed test, Critical Watch Heartbleed tester ali pa LastPass H. Checker; SSL Server Tester pa nam pokaže vsa SSL serverska mesta. Malo sem v zadregi, kdaj se naj lotim spreminjanja gesel, da ne bi bilo treba zadeve prepogosto ponavljati? 

Blog Open Science

Če še niste naleteli na blog Open Science vam ga toplo priporočam. Naj sem naletel pri brskanju za priporočili, kako spletno pisanje čim bolj optimizirati za iskanje na spletu. In nekaj prav koristnih napotkov sem našel v zapisu “Why and how should you optimize academic articles for search engines?” In ko sem se še malo razgledoval po blogu sem opazil še druge dobre zapise. Sicer vam pa že sam moto bloga pove veliko: “This is your guide to Open Access publishing”. 

Sankcioniranje izogibanja OD

Največja javna naročnika raziskovalnega dela v svetu (ameriški NIH ali britanski Wellcome trust) sta v v zadnjih letih najbolj potrpežljivo uveljavljala odprti dostop  (OD) za objave, ki so rezultat njihovega financiranja. Najprej so to počeli z  priporočili, kasneje pa so pričeli v pogodbe vključevati pogoj odprtodostopnega objavljanja. Zdaj pričenjajo pri  avtorjih, ki obvez ne izpolnjujejo tudi s sankcioniranjem, npr. z zamikom izplačil oz. z odklanjanjem novega financiranja, kot lahko preberemo v nedavnem članku v reviji Nature. Druge primerljive svetovne agencije, ki se sicer tudi že zavezujejo OD, trenutno prisilno še ne uveljavljajo pogodbenih določil, pričakovati pa je mogoče, da bodo sledile zgledom. 

nedelja, april 06, 2014

Proverbiarium 340

Quod in animo sobrii, id est in lingua ebrii.
Kar je treznemu v srcu je pijanemu na jeziku.

Quod latet, ignotum est, ignoti nulla cupido.
Kar je skrito je neznano, neznanega ne pogrešamo.

Quod non opus est, asse carum est.
Kar ni potrebno je drago, tudi če gre za drobiž.

PubPeer

PubPeer je poskus uveljavljanja poobjavne vrstniške presoje (postpublication peer review). Na spletni strani najdete iskalno okno, dostopate pa lahko skoraj do vseh člankov z DOI številko in vseh predodtisov v arXiv. Kadar vam ne uspe najti prispevka z naslovom ali avtorjevim imenom zadostuje, če v iskalno okno vpišete številko DOI, PubMed ID, ali arXiv ID. Sistem tudi avtomatično obvesti avtorja, da je njegov prispevek v komentiranju, pričakuje pa se, da se avtorji vključijo v razpravo. Za obveščanje in komentiranje je na voljo tudi lasten blog.

nedelja, marec 30, 2014

Je že čas za poobjavno vrstniško oceno?

Vrstniška ocena, ki sledi objavi, je pravzaprav varianta odprte vrstniške ocene (“open peer review”). Ker jo že najdemo v praksi je zdaj vprašanje ali in kdaj se bo uveljavila?  

Proverbiarium 339

Stulti sunt, qui pro certis incerta sequuntur.
Neumni so, ki namesto gotovosti sledijo negotovost.

Stultum est hostem irritare potentem.
Neumno je dražiti močnega sovražnika.

Sua vitia fateri honestum est.
Pošteno je priznati svoje napake.

nedelja, marec 23, 2014

4. srečanje konzorcijev

CTK vabi na 4. srečanje članov konzorcijev:

4. srečanje članov konzorcijev CTK bo v četrtek, 3. aprila ob 9.00 uri v TR3, Trg republike 3, Ljubljana.

Udeležba na srečanju je brezplačna. Zaradi omejenih prostorskih možnosti je za udeležbo potrebna prijava. Vabimo vas, da se prijavite na e-naslov tilen.mandelj@ctk.uni-lj.si

Vljudno vabljeni in hvala za prijavo!

OKVIRNI PROGRAM SREČANJA
8.30-9.00
PRIJAVE
9.00-9.15
POZDRAVNI NAGOVOR

9.15-11.00
PREDSTAVITVE
Uvodni nagovor
Dr. Franci Demšar, ARRS

Science belongs to humanity
Alma Swan, BSc, PhD, MBA
Convenor, Enabling Open Scholarship
Director of Advocacy Programmes, SPARC

11.00-11.15
ODMOR

11.15-12.00
PREDSTAVITVE
Zakaj je potrebno oceniti kvaliteto konzorcijske nabave informacijskih virov in kako lahko to storimo?
prof.dr. Primož Južnič, UL FF

Konzorciji CTK: pregled stanja v 2014
Tatjana Intihar, CTK

Novosti na področju konzorcijskih licenčnih pogodb
mag. Karmen Štular Sotošek, NUK

12.00-12.30
ODMOR ZA KOSILO

12.30-14.00
PREDSTAVITVE
Oviralci prostega dostopa
red. prof. dr. Miran Hladnik, UL FF

Vloga knjižničarske stroke v okolju odprtega dostopa do raziskovalnih podatkov v Sloveniji
doc. dr. Janez Štebe, UL FDV

Odprti dostop v luči Snowdenovih razkritij
Vuk Ćosić

Le vkup, le vkup, kreativna gmajna!
Domen Savič

Zagotovitev infrastruktur za odprti dostop
Peter Sterle

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport - Direktorat za informacijsko družbo

14.00
ZAKLJUČEK

sobota, marec 22, 2014

OAIGjeva navodila za OD

Britanska OAIG (Open Access Implementation Group) je izdala izčrpna navodila po katerih naj bi se ravnali vsi, ki so na kakršenkoli način vpleteni v problematiko odprtega dostopa (OD), tako ponudniki kot uporabniki. Navodila svetujejo tudi vire za poglobljeno spremljanje vprašanj, ki jih OD prinaša.

Nov formular za vključitev revij v DOAJ

DOAJ je izdala nov formular za vključitev revij v nabor revij odprtega dostopa, ki ga spremlja tudi pojasnilo z razlogi te spremembe..

Proverbiarium 338

Fructu, non foliis arborem aestima.
Presojaj drevo po sadežu, ne po listih.

Fruges consumere nati.
Rojeni smo, da uživamo sadove.

Frustra surdas aures fatigare.
Zastonj je mučiti gluha ušesa. (Govoriti gluhemu.)

Google bi rad naredil osebne zdravstvene podatke javne

Na eni od letošnjih TED konferenc je soustanovitelj Googla Larry Page izdal svoje sanje, da bi osebni zdravstveni podatki postali javni. Seveda ob ustrezni in nedvoumni anonimizaciji izvora teh podatkov. To bi namreč omogočilo raziskovalcem, da bi, sledeč načelom odprte znanosti,  lahko zelo razširili obseg svojega raziskovanja in kar bi na koncu morda rešilo številna življenja.

iRights–revija o avtorski lastnini

Naletel sem na zanimivo revijo, pravzaprav, kot sami pravijo, gre za informacijsko platformo in spletno revijo o intelektualni lastnini. Govorim o iRights Info – reviji za razprave o intelektualni lastnini za nemško govorno področje. Presenetili so me z zanimivimi temami; zame zanimivimi zlasti ko gre za področje avtorstva v znanstveni publicistiki. Dober primer je npr. intervju z ameriškim zgodovinarjem Petrom Baldwinom, ko govori o prihodnosti intelektualne lastnine zlasti v akademskem pisanju. 

Wiley “za” altmetriko

Zanimivo in pohvalno; založba Wiley se je odločila podpreti altmetriko.

nedelja, marec 16, 2014

Nasveti pri izbiri OD revij

Odločili ste se objaviti svoj prihodnji članek v odprtodstopni reviji. Pri pregledu možnosti vas je število ponujenih možnosti spravilo v zadrego. Radi bi pridobili več gotovosti, da ne bi slabo izbrali. Na spletni strani RULA boste našli nekaj napotkov, da se boste lažje odločili ali pa svetovali komu, ki je podobno negotov kot ste vi. 

Predatorske revije

Z razmahom odprtega dostopa se je nenavadno močno povečalo število novih revij oz. založniških hiš, ki ponujajo objavljanje v revijah odprtega dostopa. Izkazalo se je, da je veliko teh revij nezanesljivih, nekvalitetnih, skratka brez potrebnega ugleda. Prijelo se jih je ime predatorske revije, saj jim je slej ko prej izključen cilj izvabiti od avtorjev sredstva, ki jih odprtodostopne revije pač običajno zaračunavajo kot stroške objave. Bloger  Jeffrey Beall je pripravil listo revij za katere sumi, da so revije te vrste in razkril je tudi kriterije po katerih je to presodil.

Proverbiarium 337

Intemperantia medicorum nutrix.
Nezmernost je rejnica zdravnikov.

Inter arma silent leges.
V vojni molčijo zakoni.

Inter arma silent Musae.
V vojni molčijo muze.

.

F1000 Research

Ali pozna kdo tole revijo: F1000 Research?  Gre za obetavno novo odprtodostopno revijo, ki obljublja zelo pregleden način vrstniške presoje (peer review), ali pa je to naslednji poskus danes žal tako pogostih predatorskih revij? Brskanje znotraj URL odkrije dovolj dobro izdelan sistem spletnega komuniciranja z uporabniki, tako, da najbrž velja počakati, kaj se bo izcimilo. 

nedelja, marec 09, 2014

Proverbiarium 336

E lingua stulta veniunt incommoda multa.
Iz neumnega jezika pridejo številne težave.

Encomia canere ante victoriam.
Peti zmagovite pesmi pred zmago.

Eo maiora cupimus, quo maiora venerunt.
Kolikor več imamo, toliko več želimo.

Avtorske pravice za osnutke člankov

R.Poynder je ponudil na svojem blogu zanimivo razpravo o pravnih vidikih odprtega dostopa. Namreč o spornem razhajanju mnenj, ali pomeni prepustitev avtorskih pravic revijalnemu založniku tudi prepustitev avtorskih pravic vseh predhodnih verzij, torej t.i.  osnutkov dela (angl. draft). V razpravo (tudi v komentarjih) so vpletena zelo ugledna imena, ki se ukvarjajo z avtorskim pravom, tako in je toliko bolj zanimivo razhajanje v njihovih mnenjih. Najbrž bo potrebno počakati na kakšno pravnomočno sodno razsodbo, ki bo to dilemo dokončno razpletla. Povzročena pa je bila z nedavnim pozivom založbe Elsevier avtorjem, da odstranijo tiste članke, objavljene v Elsevierjevih revijah, ki so jih avtorji kot kopije deponirali v različnih odprtodostopnih depozitnih bazah (npr. Academia.edu), o čemer sem pisal >tukaj.

Objavljenost raziskovalnih podatkov

Zanimiv pregled dostopnosti raziskovalnih podatkov, kot jih omogočajo znanstvene revije, med različnimi disciplinami.

torek, marec 04, 2014

Poročilo CRP Odprti podatki

V Arhivu družboslovnih podatkov FDV so ob zaključku CRP Odprti podatki izdali zaključno poročilo v obliki e-knjige, ki je prosto dostopna v Založbi FDV. Kot pravijo avtorji  je v delu Odprti podatki: načrt za vzpostavitev sistema odprtega dostopa do raziskovalnih podatkov v Sloveniji (avtorji: Janez Štebe, Sonja Bezjak, Sanja Lužar) podrobneje predstavljen pregled stanja na področju raziskovalnih podatkov v Sloveniji in pregled stanja in aktivnosti na mednarodni ravni. Podrobnemu pregledu sledi akcijski načrt za vzpostavitev sistema odprtega dostopa do raziskovalnih podatkov v Sloveniji, gre za praktični rezultat raziskovanja, ki lahko služi kot izhodišče za pripravo nadaljnjih korakov in za praktično spodbudo akterjem na področju slovenske znanosti.

OCWC Global konferenca v Ljubljani!

Ali ste vedeli, da bo letošnja, po vrsti že tretja OCWC Global konferenca med 23. in 25. aprilom v Ljubljani, v Grand hotelu Union. Konference OCWC, ki jih organizira The OCW Consortium so vsakoletna priložnost na kateri se srečajo raziskovalci, učitelji, uporabniki in usmerjevalci politike, da bi se posvetili odprtemu izobraževanju in njegovemu vplivu na globalno izobraževanje.

nedelja, marec 02, 2014

Zanimiva sprememba v odprtem dostopu

Založnik v odprtem dostopu, PLoS, se je odločil spremeniti politiko objavljanja v svojih revijah, zlasti kar zadeva objavo dejanskih raziskovalnih podatkov. Gre torej za korak dalje na poti v odprto znanost. Če je doslej veljalo, da je avtor, ki je objavil v PLoS reviji omogočil bralcu, ki je to želel,  dostop do raziskovalnih podatkov, bo zdaj tak dostop postal obveza. S posebnim strinjanjem se bo avtor obvezal, da bodo raziskovalni podatki, na katerih temelji njegova objava, z dnevom objave na voljo tudi bralcem. Bodisi, da jih bo objavil v posebni tabeli, ali jih bo, če gre za večje nabore, objavil v posebnem suplementu k članku ali pa bo deponiral podatke v javno dostopni bazi. Še več, podatki naj bi bili dostopni tudi že recenzentom, torej bo treba založniku že ob pošiljanju prispevka omogočiti dostop do teh podatkov.

Pasti odprtega dostopa

Širjenje odprtega dostopa prinaša seveda tudi  bolj ali manj skrite slabosti, vmes tudi prave pasti, pri čemer je ena resnejših naraščanje nekvalitetnih in nezanesljivih ponudnikov servisa objave avtorskih prispevkov. Obsežno je ta problem predstavil Declan Butler v svojem prispevku Investigating journals: The dark side of publishing.

Proverbiarium 335

Una hirunda non facit ver.
Ena lastovica ne prinese pomladi.

Una mercede duas res adsequi.
Z enim plačilom doseči dve nalogi.

Unaquaeque enim arbor de fructu suo cognoscitur.
Vsako drevo prepoznamo po plodu.

Springer Open iniciativa

SpringerOpen, skupaj še z BioMed Central in Chemistry Central želijo svojo produkcijo ponujati v odprtem dostopu. Zato  vabijo raziskovalce, ki pri njih objavljajo, v posebno shemo Open Access Membership Program, v katerega je ta trenutek vključenih že več kot 450 članov. Ti krijejo stroške izdaje, zanje pa lahko to storijo tudi njihove ustanove. Ko sem pogledal v spisek članov iz 52 držav sem žal lahko ugotovil, da med njimi še ni nikogar iz Slovenije.

nedelja, februar 23, 2014

Prisluhnite razlagi o odprtem dostopu

Nick Shockey in Jonathan Eisen sta ob pomoči izjemne risane animacije Jorgeja Chama pripravila simpatično razlago in razpravo o odprtem dostopu v znanstvenem publiciranju.  Resničen užitek!

Copernicus Publications

Copernicus Publications (CP) je založnik vrhunske znanstvene literature od leta  1994, objavljajo pa v odprtem dostopu od leta 2001. Tega leta so tudi pričeli z inovativnim dvofaznim načinom javnega vrstniškega ocenjevanja  (peer review).  Tako sestavljata njihove publikacije z javno presojo (public peer-review) ocenjena revija in diskusijski forum s prispevki interaktivne javne presoje objav.  CP revije so primerjalno vrednotene s štirimi dejavniki vpliva: Thomson Reuterjevim dejavnikom vpliva (IF), Thomson Reuterjevim dejavnikom vpliva za pet let, s SCOPUSovim SNIP (Source Normalized Impact per Paper) in SCOPUSovim SJR (SCImago Journal Rank).

Proverbiarium 334

Ultra alterum tantum.
Več kot še enkrat toliko.

Ultra posse nemo obligatur.
Nihče ni obvezan, da stori nemogoče.

Umbram suam metuit.
Boji se (tudi) svoje sence.

sreda, februar 19, 2014

Royal Society Open Science

Britanska Kraljeva družba (Royal Society – RS), nacionalna znanstvena akademija VB,  je že doslej podpirala odprti dostop (OD) do svojih znanstvenih publikacij, tako da omogoča zlati OD do publikacij v tiskani obliki in s posebnim poudarkom na reviji Open Biology, ki izhaja zgolj v spletni obliki. Zdaj RS najavlja, da bo  pričela z izdajanjem revije  Royal Society Open Science, s katero bo pokrila celotno področje naravoslovnih in matematičnih znanosti. Posebno zanimiva je odločitev, da bodo po želji omogočili tudi odprto presojo prispevkov (open peer review) in da bo  mogoče objavljati tudi članke, ki vsebujejo negativne rezultate. V krajšem začetnem obdobju bo nova revija opustila avtorske prispevke za objavo, avtorjem pa, kot za vse svoje objave RS v odprtem dostopu, omogoča ohranjanje avtorske pravice po licendi CC 3.0.  

sobota, februar 15, 2014

Science Advances

American Association for the Advancement of Science (AAAS), založba, ki izdaja vrhunsko revijo Science napoveduje za začetek prihodnjega leta revijo Science Advances, ki bo samo digitalna in bo objavljala aktulne vsebine iz naravoslovja, inženirstva tehnologije, matematike in socialnih ved.

Proverbiarium 333

More maiorum.
Z navadami prednikov.

Mors sceptra ligonibus aequat.
Smrt izenačuje žezla in motike.

Mors sola fatetur, quantula sint hominum corpuscula.
Edino smrt pokaže, kako slabotna so človeška telesca.

PLOS Opens

V naboru blogov, ki jih pripravlja založnik odrtega dostopa PLOS smo dobili nov blog PLOS Opens. Obravnavali bodo najširši vidik odprtodostopne paradigme: odprte vire, odprte podatke, odprte standarde, odprte preglede in podobno. Težišče bo na spremljanju trendov, kako se znanstveno publiciranje spreminja in kako naj bi se spreminjalo v prihodnje.

De Gruyter Open

Zanimivo postaja, kako skuša vse več komercialnih založnikov znanstvenih publikacij formalizirati svoje poskuse odprtodostopnega publiciranja. Tako bo zdaj tudi založba De Gruyter  svoje publikacije, ki jih izdajajo v odprtem dostopu, ponujala z “blagovno znamko” De Gruyter Open, kot to sporoča revija Research Information.

sobota, februar 08, 2014

Proverbiarium 332

Dicenda tacenda locutus. Govoril je o čemer je treba govoriti in o čemer je treba molčati.
Dictum sapienti sat est. Povedani pmetnemu zadostuje.
Dicunt: ius summum saepe summa est malitia. Pravijo: največja pravica je pogosto največje zlo.

Dileme odprtega dostopa

Kljub obetavnim premikom v uveljavljanju odprtega dostopa (OD) v znanstveni publicistiki, iniciativo vendarle ves čas spremljajo tudi pomisleki in odpori. In ti ne prihajajo samo s strani  založniških hiš, saj njihov odpor je mogoče razumeti. Tudi med utemeljitelji različnih modelov OD so opazni razkoraki, npr. v različnem tehtanju vrednosti zelenega in zlatega OD. Še o dilemah plačevanja stroškov objavljanja v OD revijah, o prihodnjih rešitvah umeščanja OD v delovanje knjižnic, o uporabi OD materialov v izobraževalnem procesu govori članek izpod peresa Alistair Horne v reviji Research Information.    

Aktualni zapisi o odprtem dostopu v 2013

Na spletu Open Access Now, ki je namenjen spremljanju in objavljanju novic o odprtem dostopu in znanstveni komunikaciji lahko >tukaj najdete povezavo do zbirke aktulnih zapisov  o spremljani tematiki v letu 2013 (v formatih EPub in PDF).

Vsebina:

Working With A Contributor’s Contract
Sarah Werner, 5 July 2012

A New Contributor’s Contact!
Sarah Werner, 5 August 2012

More Lessons On Negotiating A Contributor’s Contract
Sarah Werner, 21 October 2013

No More Half-measures: Anthropology Must Take Responsibility For Open Access
Andrew Asher, 5 February 2013

What is a (finished) dissertation for?
Library Loon, 26 July 2013

A Case Study in Closed Access
Adi Kamdar, 25 October 2013

The Past, Present and Future of Scholarly Publishing
Michael Eisen, 28 March 2013

Open Access, Tenure, and the Common Good
Barbara Fister, 22 October 2013

Chapter, Verse, and CHORUS: A first pass critique
Cameron Neylon, 7 June 2013

Elsevier is taking down papers from Academia.edu
Mike Taylor, 6 December 2013

Connecting the Dots
Kevin Smith, J.D., 11 December 2013

nedelja, januar 26, 2014

Proverbiarium 331

 Horas non numero nisi serenas.
Ne štejem ur, če niso vedre.

Hostes omnibus omnes.
Vsi so vsem sovražniki.

Humanarum rerum fortuna pleraque regit.
Večino človekovih zadev ureja sreča.

PLOS o podpori iniciativi Odprtih podatkov

PLOS želi posodobiti svojo politiko do raziskovalnih rezultatov, na katerih temeljijo objave v njihovih revijah. Že doslej so vzpodbujali avtorje, da bralcem v konceptu Odprtih podatkov omogočijo dostop do čim večjega dela originalnih raziskovalnih podatkov na katerih temelji vsakokratna objava. Zdaj želijo to usmeritev še utrditi in vabijo uporabnike PLOSa k razpravi na to temo, kar naj bi vodilo do izboljšanih navodil za avtorje.   

Ameriški proračun resno misli z odprtim dostopom

Ameriška vlada vse  bolj konkretno sankcionira svojo zavezo, da bo skušala kar se da veliko objav, ki imajo izvor v raziskavah financiranih iz javnega denarja, obvezati k objavam v odprtem dostopu. V nedavno objavljenem proračunu naj bi po tej poti vsaj polovica raziskovalnih sredstev končala v raziskovalnih rezultatih, ki bodo morali biti odprtodostopni znotraj leta dni po objavi. 

nedelja, januar 19, 2014

Nekaj pomembnejših blogov o odprtem dostopu

Open Access Archivangelism  osebni blog Stevena Harnada;
Repositories Support Project Blog  blog o RSP projektu;
SHERPA Services Blog  blog skupine, ki vzdržuje SHERPA projekt;
Open Access Tracking Project  je wiki orodje za spremljanje direktorija odprtega dostopa (OAD);
Open and Shut? osebni blog Richarda Poynderja;
Open Knowledge Foundation Blog  blog gibanja za odprte podatke;
Imaginary Journal of Poetic Economics  osebni blog Heather Morrisonove;
Research@StAndrews blog o odprtem dostopu knjižnice Univerze St. Andrews

Proverbiarium 330

Scientia potestas est.
Znanje je moč.

Scire aliquid laus est, pudor est nihil discere velle.
Pohvalno je nekaj vedeti, sramota pa ničesar se (na)učiti.

Scire leges non est verba earum tenere, sed vim ac potestatem.
Poznati zakone ne pomeni obvladovati njihovo besedje, ampak njihovo duh in moč.   

O vrstniškem ocenjevanju (peer review)

Bibliografija Charlesa W. Baileyja Transforming Peer Review Bibliography vključuje izbrane članke v angleškem jeziku, koristne za za razumevanje pomembnih sprememb v postopkih vrstniškega ocenjevanja (peer review process).

nedelja, januar 12, 2014

Proverbiarium 329

Hoc facias homini, quod cupis esse tibi.
Stori drugemu človeku, kar želiš sebi.

Hodie mihi, cras tibi.
Danes meni, jutri tebi.

Homines, dum docent, discunt.
Ljudje se, ko poučujejo, učijo.

Odprti podatki za odprto znanost

Na spletnem naslovu EU CORDIS najdete v odprtem dostopu študijo Riding the wave, ki jo je pripravila ekspertna skupina za znanstvene podatke Evropske skupnosti. Slogan “How Europe can gain from the rising tide of scientific data” najbolje predstavlja namen predložene študije, da s spodbujenjem ponudbe  znanstvenih podatkov v odprti dostop podprejo gibanje Odprte znanosti.   

Študija o zaščiti raziskovalnih podatkov

Na spletnem naslovu Universitätsverlag Göttingen najdete v odprtem dostopu večavtorsko študijo  “Safe to be open” o zaščiti raziskovalnih podatkov in priporočilih za njihovo uporabo in dostop do njih.

nedelja, januar 05, 2014

Proverbiarium 328

Impossibilium nulla obligatio est.
K nemogočemu ni mogoče nikogar siliti.

Imprudens vulgus tantum praesentia curat.
Nespametna drhal skrbi samo za sedanjost.

Improbe facit, qui in alieno  libro ingeniosus est.
Ne dela prav, kdor pametuje o tuji knjigi. 

četrtek, januar 02, 2014

2014 – naj izpolni pričakovanja!

Z zadovoljstvom letošnje bloganje pričenjam z gostujočim zapisom: Novice o Odprtem dostopu v znanosti, ki ga je, kot že tolikokrat v preteklih letih, pripravila kolegica dr. Mojca Kotar iz UL v Ljubljani:

VSEBINA:

· Slovenija
· Odprti dostop v Evropski uniji
· Strategije, politike
· Strategije, politike – Velika Britanija
· Strategije, politike – ZDA
· Odprta znanost
· Nobelov nagrajenec Randy Schekman podpira odprti dostop v znanosti
· Analize stanja, projekti
· Odprte revije
· Financiranje odprte dostopnosti publikacij
· Odprte monografije
· Repozitoriji
· Odprti raziskovalni podatki
· Odprti bibliografski podatki
· Avtorskopravni vidiki
· Zasledovanje odmevnosti objav in raziskovalnih podatkov
· Trajnostno delovanje infrastruktur odprtega dostopa

Slovenija

Odprti dostop v Evropski uniji in v Sloveniji: odprte objave in raziskovalni podatki ter njihovo povezovanje      http://www.openaccess.si/wp-content/uploads/2013/12/Odprti-dostop-v-Evropski-uniji-in-v-Sloveniji-18.12.2013.pdf

Projekt Odprti podatki: 2. delavnica Politike ravnanja z raziskovalnimi podatki financiranimi z javnimi sredstvi, 15. 3. 2013
http://www.adp.fdv.uni-lj.si/odpp10D2/index.html

Projekt Odprti podatki, 3. delavnica: Napredne tehnologije za vzpostavitev raziskovalne podatkovne infrastrukture, 22. 5. 2013
http://www.adp.fdv.uni-lj.si/odpp10D3/index.html

Akcijski načrt za vzpostavitev sistema odprtega dostopa do raziskovalnih podatkov, financiranih z javnimi sredstvi: predlog
http://www.adp.fdv.uni-lj.si/o_arhivu/publikacije/odpp10_akcijski_nacrt/

Projekt Support for Establishment of National/Regional Social Sciences Data Archives (2011-2014)
http://www.serscida.eu/

Videokonferenca s prof. Petrom Suberjem o odprtem dostopu
http://www.arnes.si/storitve/multimedijske-storitve/videoarhiv/obvestilo/article/videokonferenca-s-prof-petrom-suberjem-s-harvarda.html

Centralna tehniška knjižnica osnovala strokovno skupino za odprti dostop
http://blog.ctk.uni-lj.si/2013/10/informacijska-podpora-in-svetovanje-pri.html

Open Access – who pays?
Tomaž Pisanski, Newsletter of the European Mathematical Society, June 2013, str. 54-56
http://www.ems-ph.org/journals/newsletter/pdf/2013-06-88.pdf

Impact of open access on citation of scholarly publications in the field of civil engineering
Teja Koler-Povh, Primož Južnič, Goran Turk, Scientometrics, August 2013
http://link.springer.com/article/10.1007/s11192-013-1101-x

Transparency of research policy and the role of librarians
Franci Demšar, Primož Južnič, Journal of Librarianship and Information Science, September 2013
http://lis.sagepub.com/content/early/2013/09/11/0961000613503002.abstract

 

Odprti dostop v Evropski uniji

Commission welcomes EU Member States' adoption of Horizon 2020
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-1088_en.htm

Guidelines on Open Access to Scientific Publications and Research Data in Horizon 2020
http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/grants_manual/hi/oa_pilot/h2020-hi-oa-pilot-guide_en.pdf

Fact Sheet: Open Access in Horizon 2020
https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/sites/horizon2020/files/FactSheet_Open_Access.pdf

Guidelines on Data Management in Horizon 2020
http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/grants_manual/hi/oa_pilot/h2020-hi-oa-data-mgt_en.pdf

Commission launches pilot to open up publicly funded research data
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-1257_en.htm

Določila o odprtem dostopu v pogodbah o sofinanciranju iz programa Obzorje 2020
H2020 & FP7 reference documents, http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/funding/reference_docs.html

For the OA policy, see Article 29 (pp. 60ff) of the Multi-beneficiary General Model Grant Agreement, Version 1.0, December 11, 2013: Article 29 – Dissemination of Results – Open Access – Visibility of EU Funding, http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/mga/gga/h2020-mga-gga-multi_en.pdf

Open Access to scientific information [program dela Evropske komisije na področju odprtega dostopa]
http://ec.europa.eu/dgs/connect/en/content/open-access-scientific-information

Digital Science in Horizon 2020
http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/digital-science-horizon-2020

Podpredsednica Evropske komisije Neelie Kroes o odprti dostopnosti raziskovalnih podatkov in objav
Opening up Scientific Data
http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-13-236_en.htm

Neelie Kroes: Open Access to science and data = cash and economic bonanza
http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-13-941_en.htm?locale=en

Open Access policy in the European Research Area and beyond
http://oaspa.org/wp-content/uploads/2012/11/Daniel-Spichtinger-European-Commission.ppt

European Research Area: Fact and Figures 2013
http://ec.europa.eu/research/era/pdf/era_progress_report2013/era_progress_report2013.pdf

ERC takes a further step towards open access by joining arXiv
http://erc.europa.eu/sites/default/files/press_release/files/ERC_press_release_arXiv.pdf?utm_medium=email&utm_campaign=ERC+News+Alert&utm_source=Newsletter_June_2012&utm_term=ERC+takes+a+further+step+towar...

Open Access: Practice, Opportunities and Challenges – Report from a COST Strategic Initiative, december 2013
http://www.cost.eu/media/newsroom/open_access

As the European Commission paves the way for open access, a consistent policy environment is needed across the EUhttp://blogs.lse.ac.uk/impactofsocialsciences/2013/10/22/swan-eu-open-access-policy/

Science Europe Position Statement
http://www.scienceeurope.org/uploads/Public%20documents%20and%20speeches/SE_OA_Pos_Statement.pdf

Science Europe denounces ‘hybrid’ Open Access
http://blog.okfn.org/2013/05/02/science-europe-denounces-hybrid-open-access/

Proportion of Open Access Peer-Reviewed Papers at the European and World Levels - 2004-2011,
http://www.science-metrix.com/pdf/SM_EC_OA_Availability_2004-2011.pdf

Open access to research publications reaching 'tipping point', http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-786_en.htm?locale=en

Free Papers Have Reached a Tipping Point, Study Claims, http://news.sciencemag.org/scientific-community/2013/08/free-papers-have-reached-tipping-point-study-claims

Half of 2011 papers now free to read, http://www.nature.com/news/half-of-2011-papers-now-free-to-read-1.13577

 

Strategije, politike

Results of the 'Global Research Council' in Berlin announced, http://www.sciencecodex.com/results_of_the_global_research_council_in_berlin_announced-112994

World’s research funders launch open-access action plan, http://blogs.nature.com/news/2013/05/worlds-research-funders-launch-open-access-action-plan.html

Research Funders Propose Steps to Promote Open Access, http://news.sciencemag.org/scienceinsider/2013/05/research-funders-propose-steps-t.html?ref=hp

Open Access Policy concerning UNESCO publications
http://www.unesco.org/new/fileadmin/MULTIMEDIA/HQ/ERI/pdf/oa_policy_rev2.pdf

G8 Science Ministers Endorse Open Scientific Research Data and Open Access to Scientific Research Results
https://www.gov.uk/government/news/g8-science-ministers-statement

Quick guide to 10 recent open access policy and positioning statements
http://ioppublishing.org/newswire/quick-guide-to-10-recent-open-access-policy-and-positioning-statements

The San Francisco Declaration on Research Assessment (DORA)
http://am.ascb.org/dora/

Tasman Declaration: Research outputs should be open to increase benefits of research investments
https://sites.google.com/site/nzauopenresearch/tasman-declaration

Results of Workshop 5: Open Access advocacy through Academies of Sciences and other National Scientific Organisations
http://unesco.nl/sites/default/files/dossier/results_of_workshop_5.pdf?download=1

Key Open Access Policy Initiatives in the US, Europe, and Australia
http://vimeo.com/62555757

Scientific articles must be free for everyone to read: minister (Nizozemska)
http://www.dutchnews.nl/news/archives/2013/11/scientific_articles_must_be_fr.php#sthash.CpYjxvzd.dpuf?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Copyright%20%26%20A2K%20Issues%20-%2020%20November%202013

Open Access at the Initiative and Networking Fund (Nemčija)
http://www.helmholtz.de/fileadmin/user_upload/01_forschung/2013-10-14_oa-policy-ivf_e.pdf

Open Access improves returns to public research funding: A perspective from Germany
http://iospress.metapress.com/content/lw217681x19g182r/?id=LW217681X19G182R

Swiss National Science Foundation: a new incentive for Open Access
http://actu.epfl.ch/news/swiss-national-science-foundation-a-new-incentiv-2/

Nordic Open Access Policies
http://www.slideshare.net/libereurope/nordic-open-access-policies-liber2013

Icelandic funder mandate and revised law for publicly supported research in Iceland
http://nile.lub.lu.se/ojs/index.php/sciecominfo/article/view/6123/5250

Position Paper on Open Access to Research Outputs in Italy
http://wiki.openarchives.it/images/f/f4/Position_paper_en.pdf

The law requires that the country's scientific institutions make their research output openly accessible (Argentina)
http://www.mincyt.gob.ar/noticias/es-ley-el-acceso-libre-a-la-informacion-cientifica-9521
.

NIH sees surge in open-access manuscripts
http://blogs.nature.com/news/2013/07/nih-sees-surge-in-open-access-manuscripts.html

800+ scholarly societies embrace open access. Update.
https://plus.google.com/u/0/109377556796183035206/posts/8QQbP8meBZg#109377556796183035206/posts/8QQbP8meBZg

Overview of Open Access Policy Landscape and Implementation Issues
http://vimeo.com/62562719

How to implement Open Access a funder perspective
http://www.ub.uit.no/baser/ocs/index.php/Munin/MC8/paper/viewFile/67/65

Guidelines for implementing open access policies: for research performing and research funding organizations
http://medoanet.eu/sites/www.medoanet.eu/files/documents/MED2013_GUIDELine_dp_EN_ws.pdf

A coordinated approach is key for open access
http://www.nature.com/news/a-coordinated-approach-is-key-for-open-access-1.13610?WT.ec_id=NATURE-20130829

Funders have all the power in OA negotiations. So why aren’t they using it?
http://svpow.com/2013/06/19/funders-have-all-the-power-in-oa-negotiations-so-why-arent-they-using-it/

 

Strategije, politike – Velika Britanija

UK Parliamentary Select Committee Hearing on Open Access, with Rt Hon David Willetts MP, Minister of State for Universities and Science, Department for Business, Innovation and Skills
http://www.parliamentlive.tv/Main/Player.aspx?meetingId=13123

Government mistaken in focusing on Gold as route to full open access, says Committee
http://www.parliament.uk/business/committees/committees-a-z/commons-select/business-innovation-and-skills/news/on-publ-open-access/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Copyright%20%26%20A2K%20Issues%20-%2010%20September%202013

UK House of Commons Select Committee publishes report criticising RCUK’s Open Access Policy
http://poynder.blogspot.co.uk/2013/09/uk-house-of-commons-select-committee.html

RCUK Open Access policy
“It is not an option whether UCL authors comply with the RCUK policy. It is a condition of being funded that the publications resulting from RCUK funding are available in Open Access. The RCUK will begin a rigorous monitoring activity on levels of compliance.”
http://www.ucl.ac.uk/news/staff/staff-news/0613/06062013-rcukopenaccesspolicy

Monitoring compliance with Open Access mandates
http://www.goldoa.org.uk/monitoring-compliance-with-open-access-mandates/

Consultation on open access in the post-2014 Research Excellence Framework
http://www.hefce.ac.uk/media/hefce/content/pubs/2013/201316/Consultation%20on%20open%20access%20in%20the%20post-2014%20Research%20Excellence%20Framework.pdf

REF 2020 open access rules not ‘scary’, forum hears
http://www.timeshighereducation.co.uk/news/ref-2020-open-access-rules-not-scary-forum-hears/2008579.article

The University of Kent – Open Access
http://www.kent.ac.uk/researchservices/policies/open-access.html

Wellcome Trust extends open access policy to include scholarly monographs and book chapters
http://www.wellcome.ac.uk/News/Media-office/Press-releases/2013/WTP052746.htm

 

Strategije, politike - ZDA

Notes on the Fair Access to Science and Technology Research Act
http://cyber.law.harvard.edu/hoap/Notes_on_the_Fair_Access_to_Science_and_Technology_Research_Act

Notes on the Public Access to Public Science Act
http://cyber.law.harvard.edu/hoap/Notes_on_the_Public_Access_to_Public_Science_Act

Open Access to Research Articles Act (Illinois)
http://www.ilga.gov/legislation/fulltext.asp?DocName=&SessionId=85&GA=98&DocTypeId=SB&DocNum=1900&GAID=12&LegID=&SpecSess=&Session

A bill for an Act to provide free electronic access to state-funded research (North Dakota)
http://legiscan.com/ND/text/1448/2013

Support California's New Open Access Bill
https://www.eff.org/deeplinks/2013/04/support-californias-new-open-access-bill

A Letter to Congress on Public Access from the Higher Education Community
http://www.sparc.arl.org/letter-congress-higher-education-community-supports-FASTR

University of California Open Access Policy, http://osc.universityofcalifornia.edu/open-access-policy/

UC Open Access Policy Explained, http://www.escholarship.org/about_meet_kelty.html

Statement on Expanded Public Access to Publications
http://www.arl.org/storage/documents/publications/univ-lib-statement-public-access-publications-14may13.pdf

Statement on Expanded Public Access to Data
http://www.arl.org/storage/documents/publications/univ-lib-statement-public-access-data-16may13.pdf

SHared Access Reseach Ecosystem (SHARE), http://www.arl.org/storage/documents/publications/share-proposal-07june13.pdf

ARL Launches Library-Led Solution to Federal Open Access Requirements,
http://lj.libraryjournal.com/2013/06/oa/arl-launches-library-led-solution-to-federal-open-access-requirements/

Scientific Publishers Offer Solution to White House's Public Access Mandate, http://news.sciencemag.org/scienceinsider/2013/06/scientific-publishers-offer-solu.html

"CHORUS": Yet Another Trojan Horse from the Publishing Industry, http://openaccess.eprints.org/index.php?/archives/1009-.html

OA Plan to Appease White House?,
http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/35881/title/OA-Plan-to-Appease-White-House-/

 

Odprta znanost

Open Knowledge
http://www.knowledge-exchange.info/Default.aspx?ID=682

Opening Science
http://book.openingscience.org/

Towards Another Scientific Revolution http://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-319-00026-8_1

Informationsinfrastrukturen für Open Science
http://de.slideshare.net/heinzpampel/informationsinfrastrukturen-fr-open-science

The State of Open Science
http://software-carpentry.org/blog/2013/10/the-state-of-open-science.html

Disclosure or secrecy? The dynamics of Open Science
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167718708001240#

OFA Featured Work #2: Open Science: Tools, Approaches, and Implications
http://www.openforumacademy.org/research/ofa-featured-work-2-open-science-tools-approaches-and-implications

Open Science Course — a cool connected science experience!http://creativecommons.org/weblog/entry/39737

Open Science Training Initiative: Post-Pilot Report
http://www.opensciencetraining.com/OSTI-PostPilotReport.pdf

Gateways for Open Science
http://www.hpcwire.com/hpcwire/2013-08-12/gateways_for_open_science.html

Scientists open up lab notebooks with Figshare
http://www3.imperial.ac.uk/newsandeventspggrp/imperialcollege/newssummary/news_13-9-2013-19-9-5?newsid=129507

Future of Open Science
http://ec.europa.eu/digital-agenda/futurium/en/content/future-open-science

Open Science, the future of scientific research
http://blog.shazino.com/articles/science/open-science-the-future-of-scientific-research/

Celebrating “Open Science” Champions of Change at the White House
http://www.whitehouse.gov/blog/2013/06/21/celebrating-open-science-champions-change-white-house

 

Nobelov nagrajenec Randy Schekman podpira odprti dostop v znanosti

QuickWire: Open-Access Journal Editor Wins Nobel Prize in Medicine
http://chronicle.com/blogs/wiredcampus/quickwire-open-access-journal-editor-wins-2013-nobel-prize-in-medicine/47173?cid=wc&utm_source=wc&utm_medium=en

Nobel winner declares boycott of top science journals
http://www.theguardian.com/science/2013/dec/09/nobel-winner-boycott-science-journals

The problem with Science (and Nature)
http://www.economist.com/blogs/babbage/2013/12/whats-wrong-science

2013 Nobel Prize winner Randy Schekman challenges scientists to “break the tyranny of the luxury journals”
http://www.elifesciences.org/2013-nobel-prize-winner-randy-schekman-challenges-scientists-to-break-the-tyranny-of-the-luxury-journals/

 

Analize stanja, projekti

Peter Suber: Open Access, 2012
http://mitpress.mit.edu/books/open-access

Welcome to the Open Access - Background and Benefits course
http://academy.springer.com/open-access

Taylor & Francis Group explain the basics of Open Access in under 2 minutes,
http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?CultureCode=en&ItemId=136942

Open access,
http://www.tandfonline.com/page/openaccess

Making your publications open access
http://crlnews.highwire.org/content/74/9/473.full

Opening up your research: a guide to self-archiving
http://blogs.lse.ac.uk/impactofsocialsciences/2013/09/20/opening-up-your-research-self-archiving-for-sociologists/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Copyright%20%26%20A2K%20Issues%20-%2020%20September%202013

Preserving Research: The top online archives for storing your unpublished findings
http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/36695/title/Preserving-Research/

The State of Open Access
http://richardpoynder.co.uk/the-state-of-open-access.html

The Unstoppable Rise of Open Access
http://www.mpg.de/7644861/S002_Spotlight_006-007.pdf

Is Open Acess just another fad?http://www.slideshare.net/UQSPADS/dr-28028199

Open access: six myths to put to rest
http://www.theguardian.com/higher-education-network/blog/2013/oct/21/open-access-myths-peter-suber-harvard

Open-Access Group Sanctions Three Publishers After Science 'Sting'
http://news.sciencemag.org/people-events/2013/11/open-access-group-sanctions-three-publishers-after-science-sting

Open access and learned societies
http://www.nature.com/nature/focus/accessdebate/8.html

UK wide survey of academics spotlights researchers’ reliance on open access
http://www.jisc.ac.uk/news/stories/2013/05/jisc-rluk-ithaka-survey.aspx

Open access: four ways it could enhance academic freedom
http://www.guardian.co.uk/higher-education-network/blog/2013/apr/22/open-access-academic-freedom-publishing

Ulrich Pöschl on advancing post-publication and public peer review
http://blog.alpsp.org/2013/11/ulrich-poschl-on-advancing-post.html

New forms of open peer review will allow academics to separate scholarly evaluation from academic journals
http://blogs.lse.ac.uk/impactofsocialsciences/2013/08/20/libre-project-open-peer-review-perakakis/

Ten trends in scholarly publishing
http://www.researchinformation.info/news/news_story.php?news_id=1400&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Copyright%20%26%20A2K%20Issues%20-%2021%20October%202013

10 challenges scholarly publishers are facing                         http://exchanges.wiley.com/blog/2013/08/09/10-challenges-scholarly-publishers-are-facing/

Are elite journals declining?
http://arxiv.org/abs/1304.6460

The Impending Demise of Greedy For-Profit Scientific Publishers (Part I)
http://socialevolutionforum.com/2013/07/25/demise-of-greedy-publishers-part-i/

The Impending Demise of Greedy For-Profit Scientific Publishers (Part II)
http://socialevolutionforum.com/2013/08/01/the-impending-demise-of-greedy-for-profit-scientific-publishers-part-ii/

Elsevier is taking down papers from Academia.edu, http://svpow.com/2013/12/06/elsevier-is-taking-down-papers-from-academia-edu/

A comment on takedown notices (with update), http://www.elsevier.com/connect/a-comment-on-takedown-notices

Don’t blame Elsevier for exercising the rights you gave them, http://backupminds.wordpress.com/2013/12/10/dont-blame-elsevier-for-exercising-the-rights-you-gave-them/

Elsevier Takedown Notices for Faculty Articles on UC Sites, http://osc.universityofcalifornia.edu/2013/12/elsevier-takedown-notices/

 

Odprte revije

Principles of Transparency and Best Practice in Scholarly Publishing
http://oaspa.org/principles-of-transparency-and-best-practice-in-scholarly-publishing/

The Journal Selector: Find the right journal for your research
http://blogs.biomedcentral.com/bmcblog/2013/03/25/the-journal-selector-find-the-right-journal-for-your-research/

6 Ways To Identify Predatory Open Access Journal Publishers
http://www.slideshare.net/TAAAuthors/6-waysoa-journalbeall-slideshare

E-Journals and Open Access
http://www.slideshare.net/cavlec/ejournals-and-open-access

Types of Open Access Publishers in Scopus
http://www.mdpi.com/2304-6775/1/1/16

Open-access journals with an impact factor
http://labs.biblioteca.uoc.edu/blog/?p=3827

Open-access Journal Publishing Resource Index
http://www.sparc.arl.org/resources/publishing/journal-publishing-RI

Starting an OA journal,
http://aoasg.org.au/starting-an-oa-journal/

OA publishing case studies,
http://aoasg.org.au/oa-publishing-case-studies/

Clear approaches help publishers deliver good OA experience
http://www.researchinformation.info/news/news_story.php?news_id=1388&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Copyright%20%26%20A2K%20Issues%20-%2021%20October%202013

Report Initial funding for high-quality open access journals in the humanities and social sciences
http://www.fwf.ac.at/en/downloads/pdf/OAJ_Report_ENG.pdf

SCOAP3 to start on 1 January 2014!
http://scoap3.org/news/news102.html

Library Publishing Toolkit
http://opensuny.org/omp/index.php/IDSProject/catalog/book/25/

Library as Scholarly Publishing Partner: Keys to Success
http://jlsc-pub.org/jlsc/vol2/iss1/1/

Tear it down, build it up: the Research Output Team, or the library-as-publisher
http://uksg.metapress.com/content/9tvk4t7324388071/?genre=article&id=doi%3a10.1629%2f2048-7754.25.2.158

UCL presses ahead with open access
http://www.timeshighereducation.co.uk/news/ucl-presses-ahead-with-open-access/2009926.article

Financiranje odprte dostopnosti publikacij

Open Access: The True Cost of Science Publishing
http://www.nature.com/news/open-access-the-true-cost-of-science-publishing-1.12676

Publication fees for open access journals: Different disciplines—different methods
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/asi.22972/full

Implementing Open Access APCs: the role of academic libraries
http://www.uk.sagepub.com/repository/binaries/pdf/apc.pdf

 

Odprte monografije

Europe needs a unified approach to open-access books
http://www.researchresearch.com/index.php?articleId=1338074&option=com_news&template=rr_2col&view=article

Developments in OA monograph publishing
http://aoasg.org.au/oa-monographs-developments/

Measuring monographs: A quantitative method to assess scientific impact and societal relevance
http://journals.uic.edu/ojs/index.php/fm/article/view/4250

Open access and the humanities: reimagining our future
http://www.guardian.co.uk/higher-education-network/blog/2013/mar/25/open-access-humanities-future

Open Access Monographs in the Humanities and Social Sciences Conference Report
https://www.jisc-collections.ac.uk/Reports/oabooksreport/

 

Repozitoriji

Institutional Repositories: Keys to Success
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01930826.2011.589340#.UoLXG5QadZI

Open Access Subject Repositories – an Overview
http://www.openaccesspublishing.org/repositories/Subject_Repositories.pdf

Open-access repositories worldwide, 2005-2012: Past growth, current characteristics and future possibilities
http://eprints.whiterose.ac.uk/76632/

2012 Census of Open Access Repositories in Germany: Turning Perceived Knowledge Into Sound Understanding
http://www.dlib.org/dlib/november13/vierkant/11vierkant.html

Zenodo - Sharing Research Data across Europe - Making Science More Visible
http://www.openaire.eu/en/component/content/article/9-news-events/457-zenodo-is-launched

Incentives, Integration, and Mediation: Sustainable Practices for Populating Repositories
http://www.coar-repositories.org/files/Sustainable-best-practices_final.pdf

New Opportunities for Repositories in the Age of Altmetrics
http://asis.org/Bulletin/Apr-13/AprMay13_Konkiel_Scherer.html

Report on cost parameters for digital repositories
http://www.alliancepermanentaccess.org/wp-content/uploads/downloads/2013/03/APARSEN-REP-D32_1-01-1_0.pdf

ETD Management and Publishing in the ProQuest System and the University Repository: A Comparative Analysis
http://www.jlsc-pub.org/jlsc/vol1/iss4/1/

Institutional repository software comparison: DSpace, EPrints, Digital Commons, Islandora and Hydra
http://circle.ubc.ca/bitstream/handle/2429/44812/Castagne_Michel_LIBR596_IR_comparison_2013.pdf?sequence=1

Open Access Plagiarism Search
https://oaps.eu/

Deduplication of metadata harvested from Open Archives Initiative repositories
http://iospress.metapress.com/content/6464467162762628/?id=6464467162762628

NISO Open Access Metadata and Indicators Working Group: Creating a Cross-Audience Solution
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0361526X.2013.813892#.Ufuk8j6DTjA

Vocabularies for Open Access (V4OA) Public Consultation Paper
http://docs.v4oa.net/v4oa-public-consultation.pdf

IRUS-UK
http://www.irus.mimas.ac.uk/

 

Odprti raziskovalni podatki

Research Data Management Principles, Practices, and Prospects
http://www.clir.org/pubs/reports/pub160

How to Develop RDM Services - a guide for HEIs
http://www.dcc.ac.uk/resources/how-guides/how-develop-rdm-services

Seven rules of successful research data management in universities
http://www.theguardian.com/higher-education-network/blog/2013/jul/16/research-data-management-top-tips

Research Data Management for librarians
http://www.dcc.ac.uk/sites/default/files/documents/events/RDM-for-librarians/RDM-for-librarians-booklet.pdf

Do-It-Yourself Research Data Management Training Kit for Librarians
http://datalib.edina.ac.uk/mantra/libtraining.html

Some answers to the most common misconceptions about sharing research data
http://blogs.lse.ac.uk/impactofsocialsciences/2013/05/06/answers-to-common-misconceptions-about-data-sharing/

European Landscape Study of Research Data Managementhttp://www.surf.nl/en/news/2013/09/european-landscape-study-of-research-data-management.html

Policy RECommendations for Open Access to Research Data in Europe,
http://www.openaire.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=504:recode&catid=76:highlights

Report Stakeholder values and ecosystems, http://recodeproject.eu/research/

Who Will Pay for Public Access to Research Data?
http://www.sciencemag.org/content/341/6146/616.short

Access all areas? Opening up the challenges of sharing data in research
http://blog.wellcome.ac.uk/2013/08/08/access-all-areas-opening-up-the-challenges-of-sharing-data-in-research/

NIH ponders on Reproducibility Rules
http://www.kitware.com/blog/home/post/537

Scientific Data to complement and promote public data repositories
http://blogs.nature.com/scientificdata/2013/07/23/scientific-data-to-complement-and-promote-public-data-repositories/

If We Share Data, Will Anyone Use Them? Data Sharing and Reuse in the Long Tail of Science and Technology
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0067332

Nine simple ways to make it easier to (re)use your data
http://library.queensu.ca/ojs/index.php/IEE/article/view/4608#.UiRhA4uqEFI.twitter

Data reuse and the open data citation advantage
https://peerj.com/articles/175/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Copyright%20%26%20A2K%20Issues%20-%204%20October%202013

Publishing frontiers: The library reboot
http://www.nature.com/news/publishing-frontiers-the-library-reboot-1.12664

Dryad Offers API Access to Scientific Data Underlying Scientific Publications
http://blog.programmableweb.com/2013/09/03/dryad-offers-api-access-to-scientific-data-underlying-scientific-publications/

Guiding data to its best home: PRIME
http://www.openaire.eu/en/component/content/article/76-highlights/464-ensuring-research-data-gets-the-best-home-and-the-widest-exposure-prime

OpenAIRE/LIBER workshop "Dealing with Data. What's the Role for the library?" Ghent, May 28 2013
http://www.openaire.eu/en/component/content/article/9-news-events/462-recordings-available-dealing-with-data

Research Data Alliance
http://rd-alliance.org/

Registry of Research Data Repositories
http://www.re3data.org/

 

Odprti bibliografski podatki

Harvard, Cornell, Stanford Libraries Project Receives Grant
http://library.harvard.edu/12162013-1308/harvard-cornell-stanford-libraries-project-receives-grant

What is Europeana doing with semantic web and linked open data?
http://lodlam.net/2013/06/18/what-is-europeana-doing-with-sw-and-lod/

One year later: Linked Open Data in the German National Library
http://openglam.org/2013/04/19/one-year-later-linked-open-data-in-the-german-national-library/

 

Avtorskopravni vidiki

Open Access Clauses in Publishers' Licenses: Current State and Lessons Learned
http://www.coar-repositories.org/files/OA-Clauses-in-Publishers-Licenses.pdf

Will They Let Me Do That? A brief introduction to copyright and institutional repositories
http://lib.dr.iastate.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1002&context=digirep_outreach&sei-redir=1&referer=http%3A%2F%2Fscholar.google.com%2Fscholar_url%3Fhl%3Den%26q%3Dhttp%3A%2F%2Flib.dr.iastate.edu%2Fcgi%2Fviewcontent.cgi%253Farticle%253D1002%2526context%253Ddigirep_outreach%26sa%3DX%26scisig%3DAAGBfm1HllxoSg605WHaZiXqapgLIZAxHQ%26oi%3Dscholaralrt#search=%22http%3A%2F%2Flib.dr.iastate.edu%2Fcgi%2Fviewcontent.cgi%3Farticle%3D1002%26context%3Ddigirep_outreach%22

Publisher's Guide to Open Data Licensing
http://theodi.org/guide/publishers-guide-open-data-licensing

Reuser’s Guide to Open Data Licensing
http://theodi.org/guide/reusers-guide-open-data-licensing

CC’s Next Generation Licenses — Welcome Version 4.0!, http://creativecommons.org/weblog/entry/40768

Creative Commons 4.0: it's here!, http://www.openaire.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=502:launch-of-creative-commons-40-license&catid=9:news-events

Welcomes CC v4.0 Licenses, http://blogs.plos.org/plos/2013/12/plos-welcomes-cc-v4-0-licenses/

Guide to Creative Commons for Humanities and Social Science Monograph Authors
http://oapen-uk.jiscebooks.org/ccguide/

Public Access to Publicly Funded Materials: What Could Be
http://creativecommons.org/weblog/entry/39707

 

Zasledovanje odmevnosti objav in raziskovalnih podatkov

A longitudinal comparison of citation rates and growth among open access journals
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S175115771300028X

Self-selection and the citation advantage of open access articles
http://www.emeraldinsight.com/journals.htm?issn=1468-4527&volume=36&issue=1&articleid=17004555&show=pdf&PHPSESSID=rvi29ja8694o2gr70p62c95pt7

Access to citation data: a cost benefit and risk review and forward look
http://www.jisc.ac.uk/publications/reports/2013/citation-data

A better way to track citations: Open citation data is coming. It’s a matter of when, not if
http://exquisitelife.researchresearch.com/exquisite_life/2013/09/a-better-way-to-track-citations.html

How to Leave Your Journal Impact Factor
http://www.emeraldinsight.com/journals.htm?issn=1468-4527&volume=37&issue=2&articleid=17089256&show=html&PHPSESSID=iat31fpt3u848v1g9qtshsj2a5

Scientific Insurgents Say 'Journal Impact Factors' Distort Science
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130516142537.htm

Information Standards Quarterly (ISQ), Summer 2013 Volume 25, no. 2, Topic: Altmetrics, http://www.niso.org/publications/isq/2013/v25no2

Exploring the Boundaries: How Altmetrics Can Expand Our Vision of Scholarly Communication and Social Impact, http://www.niso.org/apps/group_public/download.php/11274/IP_Taylor_Altmetrics_Social_Impact_isqv25no2.pdf

The Value of Research Data – Metrics for datasets from a cultural and technical point of view
http://www.knowledge-exchange.info/datametrics

NISO to Develop Standards and Recommended Practices for Altmetrics
http://www.niso.org/news/pr/view?item_key=72efc1097d4caf7b7b5bdf9c54a165818399ec86

Even more journals display ALMs!, http://blogs.plos.org/plos/2013/10/even-more-journals-display-alms/

Overview,
http://article-level-metrics.plos.org/alm-info/

Altmetrics: Rethinking the Way We Measure
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S009879131300004X

Altmetrics and open access: a measure of public interest
http://aoasg.org.au/altmetrics-and-open-access-a-measure-of-public-interest/

Research impact: Altmetrics make their mark
http://www.nature.com/naturejobs/science/articles/10.1038/nj7463-491a

Altmetrics Bibliography
http://digital-scholarship.org/alt/altmetrics.htm

Open Access and the Changing Landscape of Research Impact Indicators: New Roles for Repositories
http://www.mdpi.com/2304-6775/1/2/56

 

Trajnostno delovanje infrastruktur odprtega dostopa

Sustainability of Open Access Services Report Phase 3: The Collective Provision of Open Access Resources
http://www.knowledge-exchange.info/Default.aspx?ID=585

Ongoing funding required for open access infrastructure
http://www.knowledge-exchange.info/Default.aspx?ID=676

OpenAIRE: Legal and Licensing Issues, Sustainability Issues
http://www.openaire.eu/en/component/content/article/9-news-events/498-openaire-workshop-videos-and-slides-available