Pred nami je jesenska številka Obvestil CTK-ja ter Digitalne knjižnice Univerze v Ljubljani:
Testni dostop do IOP Science podaljšan do 30. septembra
Univerza v Ljubljani ima do 30.09.2008 aktiviran testni dostop do servisa IOP Science, ki vsebuje 56 revij s področij astronomije in astrofizike, biologije, kemije, računalništva, vzgoje in izobraževanja, tehnike, materialov, matematike, meritev, medicine, fizike. Spletni naslov portala je http://iopscience.iop.org/ .
IOP Publishing je testni dostop do svojih revij Univerzi v Ljubljani letos omogočil že aprila in maja, zdaj pa v želji, da bi servis naročiti za prihodnje leto, testni dostop ponavljajo.
Prosimo vas, da vaše vtise o zbirki posredujete na naslov e-pošte miro.pusnik@ctk.uni-lj.si.
---------------------------------------------------------------------------------
IOS Press
Založba IOS Press je danes aktivirala 6-mesečni testni dostop do ca. 70 revij (dostop do začetka februarja 2009). Vstopna stran: http://iospress.metapress.com/home/main.mpx.
Poleg Univerze v Ljubljani imajo testni dostop do IOS še naslednje institucije: Univerza na Primorskem, Univerza Nova Gorica, Univerza v Mariboru, Kmetijski inštitut Slovenije, Onkološki inštitut Slovenije, Inštitut Jožef Štefan, Kemijski inštitut, ZRC SAZU, Splošna bolnica Celje, Inštitut za materiale, Statistični urad RS ter Inštitut za rehabilitacijo RS.Dostopne so revije s področij tehnike, naravoslovja, medicine kot tudi družboslovja. Seznam revij najdete na spletnem naslovu http://iospress.metapress.com/journals/.
Prosimo vas, da vaše vtise o zbirki posredujete na naslov e-pošte miro.pusnik@ctk.uni-lj.si.
---------------------------------------------------------------------------------
Celoten JSTOR za Univerzo v Ljubljani
Obveščamo vas, da je arhivska zbirka znanstvenih časopisov JSTOR (Journal storage) zdaj na voljo vsem študentom in osebju Univerze v Ljubljani. Stroške triletnega dostopa (2008-2011/junij), ki vključuje tudi oddaljen dostop, krije Univerza v Ljubljani. S tem dejanjem se Univerza v Ljubljani pridružuje skoraj 5000 institucijam v 126 državah sveta, ki že imajo dostop do tega vira.
Vabimo vas k iskanju in branju celotnih besedil iz skoraj 1000 znanstvenih časopisov s 47 različnih področij na več kot 24.000.000 straneh. V okviru konzorcija COSEC smo dogovorili dostop do vseh 14 zbirk, ki pokrivajo področja antropologije, arheologije, biologija, botanika, ekologija, ekonomije in podjetništva, filozofije, glasbe, izobraževanja, jezikoslovja in književnosti, matematike, statistike, naravoslovnih znanosti, politologije, prava, sociologije, umetnosti, zgodovine in zdravstva… Servis najdete na spletnem naslovu: http://www.jstor.org .
Med njimi so tudi številni prispevki slovenskih avtorjev, naj omenimo le najstarejšega, to je Valvasorjev »The Zirchnitzer Sea in Carniola«, ki je bil kot prvi slovenski znanstveni prispevek objavljen v drugem najstarejšem znanstvenem časopisu Philosophical Transactions of the Royal Society (1665-).
Posebnost zbirke je, da omogoča dostop od prvih letnikov znanstvenih časopisov, zadnji letniki pa so dostopni z dve do petletnim zamikom. Seznam revij je že dostopen v AZ seznamu revij v portalu DiKUL, za iskanje pa je portal še v programski pripravi.
---------------------------------------------------------------------------------
Novi spletni slovarji
Na voljo so trije novi spletni slovarji: Angleško-slovenski in slovensko-angleški pravni slovar ter večjezični metalurški slovar. Dostopni so na spletnem naslovu http://www.ctk.uni-lj.si/Slovarji.
---------------------------------------------------------------------------------
Millitary and government collection za Univerzo v Ljubljani
S 1. septembrom bodo uporabniki knjižnic Univerze v Ljubljani lahko dostopali do še ene zanimive podatkovne zbirke z imenom Millitary and Government Collection.
Dostopna bo na Ebscovem portalu http://search.ebscohost.com/. Pokriva pa področje vojaških ved in prava ter vsebuje številne vladne publikacije. Celotna besedila so dostopna iz okoli 300 revij.
---------------------------------------------------------------------------------
Enciklopedija Britannica Online dostopna na Univerzi v Ljubljani in za uporabnike Mestne knjižnice Ljubljana
Najstarejša in ena najobširnejših splošnih enciklopedij na svetu, Enciklopedija Britannica, je v svoji elektronski različici Britannica Online Academic Edition od 1. septembra dostopna za člane knjižnic UL. Vsebuje vse, kar najdete v tiskani izdaji, poleg tega pa še 166.000 najpomembnejših spletnih povezav, 27.000 slik in zemljevidov, 3.300 računalniških animacij ter video in avdio gradiva.
Spletni naslov http://www.search.eb.com/ .
---------------------------------------------------------------------------------
Portal Scribd.com
Kolegica Maja Furlan me je že poleti opozorila na spletni portal Scribd.com - http://www.scribd.com - , ki me je močno vznemiril. To je tipična web 2.0 aplikacija. To, kar je vznemirljivo, je vsebinski koncept. Kot so zapisali avtorji je namen portala vsakomur ponuditi možnost, da dokumente, ki nam polnijo naš računalnik pa bi morda bili zanimivi še za koga, odložimo na splet v obči dostop. Uporabniki na tak način v svoje osebne mape ter seveda ostalim uporabnikom v uporabo nameščajo celotna besedila različnih, tudi akademskih, učnih ali strokovnih, gradiv. Na tak način sem sam testno čez poletje prišel do množice e-knjig, člankov iz različnih znanstvenih področij. Gradivo lahko prebirate neprijavljeni, če pa ga želite prenesti na svoj računalnik, pa boste morali izdelati brezplačni osebni profil. Za uporabo potrebujete vmesnike Flash 9.0, prenešene kopije pa lahko vidite v PDF-jih ali v preprosti tekstovni obliki.
Sam sem v veliki dilemi, saj je jasno, da je dostopnost nekaterih gradiv na tem portalu v luči avtorskih pravic sporna. Po drugi strani pa vas vendarle obveščam o tem spletnem mestu, saj si bo marsikdo z uporabo portala lahko pridobil uporabna gradiva. Če imate tovrstne dileme glede uporabe tudi vi, vam predlagam, da si o preberete zanimiv zapis na zanimivem blogu prof. Nekrepa LiLoLe (http://lifelong.blogspot.com).
---------------------------------------------------------------------------------
Izobraževanje uporabnikov
V jesenskem času bodo v CTK-ju in v NUK-u potekali številni tečaji za uporabo elektronskih informacijskih virov Digitalne knjižnice UL.
Urnike lahko najdete na spletnem mestu CTK-ja - http://www.ctk.uni-lj.si/izobrazevanje/program-2008.pdf kot tudi NUK-a - http://www.nuk.uni-lj.si/nuk2.asp?id=258225649 .
Vljudno vabljeni!
---------------------------------------------------------------------------------
Zanimive novice
Moj Najdi.si Beta, spletni naslov http://www.najdi.si/index-sp.jsp (na vrhu zaslona spletnega vmesnika najdi.si najdete možnost preklopa) omogoča, da si uredite različne vire novic na tak način, da jih v okolju najdi.si avtomatsko prikličete na zaslon. Lahko izbirate med viri novic iz ponudbe najdi.si ali pa dodate svoje vire. Storitev temelji na XML RSS tehnologiji. Ker ima večina sodobnih informacijskih virov signalne informacije urejene tudi v RSS, lahko torej tudi tovrstne informacije zbirate in prebirate na enem mestu. Zares uporabna aplikacija.
Knol - http://knol.google.com/k - wiki enciklopedija, ki jo ponuja Google kot odziv na izjemen uspejh Wikipedie. Knol se od Wikipedie bistveno razlikuje v dejstvu, da lahko prispevke objavljajo le t.i. eksperti za posamezna znanstvena oz. strokovna področja. Pa še ena pomembna informacija za morebitne pisce v Knol: Google bo na izbrane prispevke lepil svoje komercialne prispevke. Baje, da bodo od tega imeli zaslužek tudi avtorji.
Po BioMedCentral smo tudi na področju kemije dobili obsežen agregator espertno ocenjenih znanstvenih revij iz odprtega dostopa ChemistryCentral, spletni naslov http://www.chemistrycentral.com/.
Založnik "Inter-Research Science Center" izdaja med drugimi tudi revijo "Ethics in Science and Environmental Politics (ESEP)". Prva številka osmega letnika te revije je tematska in je posvečena uporabi in zlorabi bibliometričnih kazalcev pri vrednotenju znanstvene učinkovitosti. Vseh 14 prispevkov - http://www.int-res.com/abstracts/esep/v8/n1/ - na to temo je bralcem prosto dostopnih v obliki .pdf dokumentov, sporoča prof. Nekrep na blogu LiLoLe.
"patents.com" je največji prosto dostopni portal za iskanje patentnih zapisov v svetu (vključuje 450 milijonov indeksiranih patentnih strani, ki so na voljo v 15 jezikih originalnega vpisa), sporoča prof. Nekrep na blogu LiLoLe.
Vljudno vabljeni k uporabi storitev Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani ter Digitalne knjižnice Univerze v Ljubljani (http://dikul.uni-lj.si) .
Če ne želite prejemati elektronskega biltena Obvestila Digitalne knjižnice Univerze v Ljubljani, to sporočite na e-poštni naslov miro.pusnik@ctk.uni-lj.si.