nedelja, junij 29, 2008

EL na YouTube

Evropska knjižnica (European Library - EL)(v njej sodeluje tudi NUK) je odprla kanal na YouTube.

Proverbiarium 68

Dulcis in fundo.
(Sladkost je (vedno) pri dnu.)

Dum docent, discunt.
(Dokler poučujejo se učijo.)

Dummodo nobis bene.
(Samo da je nam dobro.)

Dum spiro, spero.
(Dokler diham, upam.)

OECD o odprtem dostopu

Kot nas je že Žiga Turk na svojem blogu seznanil z OECD sestankom o prihodnosti internetne ekonomije, kjer so nekaj pozornosti posvetili tudi krepitvi odprtega dostopa do javnih informacij, kar običajno zajema širši pojem odprtega dostopa. O tem govori tudi Ž. Turk in to omenja tudi P. Suber v svojem zapisu in komentarju, kjer obširneje obdela poudarke o odprto dostopnem informiranju v t. i. Seulski deklaraciji. 

Odprta znanost

Ideja odprte dostopnosti se iz formalnih publikacij (članki v revijah in zbornikih odprtega dostopa) vse bolj seli v prosto dostopnost celotnega nabora znanja (raziskovalni podatki in njihove anotacije, glasovno in slikovno dopolnjene tekstovne vsebine). Misli k temu premiku paradigme najdemo v prezentacijah C. Puschmana z naslovom "Open Science and Open Research - New Paradigms in Scholarly Communication" na njegovem blogu CorpBlawg. (povzeto po P. Suberju)

četrtek, junij 26, 2008

Odprti dostop na Blogresu

Kot neozdravljivi "fan" Odprtega dostopa sem tudi na Blogresu posebno tanko prisluhnil nastopom, kjer je bilo mogoče čutiti kak poudarek na "odprtem informacijskem pretoku". Veliko tega je bilo v obeh nastopih Gerda Leonarda in bralcu zato svetujem, da si na vsak način ogleda video klipe obeh njegovih zares odličnih nastopov: prvi dan  in  drugi dan. Bodite pa pozorni na opozorilo o uporabi ustrezne "softwareske" podpore.   Prezentacije Leonardovih nastopov pa najdete na njegovem blogu, ki je tudi sicer prijetna izkušnja za radovedneža.

Drug nastop, ki me je posebej pritegnil je bilo uvodno predavanje Žige Turka drugega dne. Prav tako je na voljo video njegovega nastopa, na njegovem angleškem blogu pa najdemo "slideshare" prezentacijo "IPv6 - The Way Forward", ki je skoraj identična tisti, ki jo je uporabil v Cankarjevem domu.   

sobota, junij 21, 2008

Portal LibGig

Na krilih spleta 2.0 tudi v informacijski stroki nastajajo spletne skupnosti, z interakcijo različnih strokovnih profilov in s ponudbo široke palete informacijskih virov. Značilen produkt je portal LibGig, ki v blogarjem znani podobi dnevniškega zapisa  povezuje profesionalce pri dostopanju, organiziranju, oblikovanju, urejanju, proizvodnji in razširjanju informacij.

Blog o iskalnikih

Servis Alt Search Engines v blogu primerljivi spletni strani svetuje in predstavlja različna alternativna iskalna orodja, t. i. nišne iskalnike, ki seveda niso prava konkurenca Googla ampak njegova koristna dopolnitev. 

inSuggest

Skupina spletnih servisov inSuggest vam ponuja tri vrste svetovanja; Web inSuggest po vnosu izbranega URL naslova ponudi sorodne spletne strani; Images inSuggest išče podoben slikovni material in Bookmarks inSuggest vam predstavi vaš lasten nabor povezav (bukmarkov) ali nabor povezav poljubnega izbranega uporabnika.

Proverbiarium 67

Similibus similia gaudent.
(Enako se veseli enakega.)

Simplicitas veri forma est.
(Enostavnost je oblika resnice.)

Sincerum est nisi vas, quodcumque infundis acescit.
(Če posoda ni čista, se skisa kar vanjo vliješ.)

Sine amicitia vitam esse nullam.
(Brez prijateljstva ni življenja.)

petek, junij 20, 2008

...smo na BLOGRESU 2.0...

Kdor ne verjame, da sem bil danes na Blogresu; tukaj je dokaz.

četrtek, junij 19, 2008

gremo na BLOGRES 2.0

Prav veselim se že jutrišnjega zbora slovenske blogosfere: brez dvoma zanimivih nastopov, kratkih klepetov s starimi znanci in srečanja novih. Torej... gremo na Blogres 2.0.

ponedeljek, junij 16, 2008

OA kanal na YouTube

V okviru švedskega OAI projekta so na YouTube uredili poseben kanal namenjen odprtemu dostopu. Trenutno najdemo na njem krajše video intervjuje iz 4. nordijske konference o znanstvenem komuniciranju.  Vir: Peter Suber.

Digitalno avtorstvo

Vse pogosteje se tudi v našem prostoru dogaja, da del našega pisanja, strokovnega in poljudnega, ponujamo javnosti zgolj v digitalni oz. konkretneje v spletni obliki. V postopkih presoje avtorjevega opusa npr. v habilitacijskih postopkih uporaba tega materiala ostaja sporna oz. zanemarjena. Članek Garyja A. Olsona na zanimiv način obdela tematiko in ponudi tudi predloge za premostitev obstoječih ovir.

nedelja, junij 15, 2008

Proverbiarium 66

Sanis sunt omnia sana.
(Za zdravega je vse zdravo.)

Sapere aude.
(Skušaj biti pameten.)

Sapiens nihil affirmat, quod non probet.
(Modrec ne trdi, česar ne dokaže.)

(Dictum) sapienti sat.
(Povedano pametnemu zadostuje.)

Lingro

Zanimiv spletni prevajalnik, tale Lingro, ki omogoča, da na priklicani spletni strani lahko s "klikom" označite besedo in dobite prevod v izbranem jeziku.

Issuu

Praksa spletnih odložišč dokumentov postaja vse bolj priljubljena. Zadnjič sem omenil portal scribd.com, podobne usluge, kot kaže, nudi tudi spletišče Issuu. Čas bo seveda pokazal kdo bo preživel in kdo zatonil v pozabo, internet je pač poln efemernih pojavov. 

Iskalniki blogov in RSS

Pri Recherchen Blogu so preskusili nekaj pogostejših iskalnikov blogov in RSS virov. Najbolje se je odrezal iskalnik Ask.

nedelja, junij 08, 2008

Proverbiarium 65

Nulla est tanta humilitas, quae dulcedine gloriae non tangatur.
(Ni takšne skromnosti, ki se je ne bi dotaknila sladkost slave.)

Nulla regula sine exceptione.
(Ni pravila brez izjeme.)

Nulli sapere casu obtigit.
(Nihče ni moder zaradi slučaja. Bolje: Človekova modrost ni naključna.)

Bo več ali manj časa...

Sprašujem se, ali bom imel poslej za svojo blogarijo več časa, ali pa kot me opozarjajo izkušeni kolegi bo časa še manj. V petek sem pri mikrobiologih v drugem letniku namreč imel zadnje predavanje v svoji učiteljski karieri. No, upam, da samo zadnje predavanje v formalnem okviru, s koncem tega semestra v septembru se namreč upokojim. Študentom sem se zahvalil, ker so mi bili zadnji avditorij in aplavz je bil prijazno priznanje, v kratkem klepetu v nadaljevanju pa sem tudi lahko zaslutil, da so razumeli moje občutke...

sreda, junij 04, 2008

Portal scribd

Kolegica Furlanova me je opozorila na portal Scribd.com. Kot so zapisali avtorji je namen portala vsakomur ponuditi možnost, da dokumente, ki nam polnijo naš računalnik pa bi morda bili zanimivi še za koga, odložimo na splet v obči dostop. Na portalu boste npr. našli tudi številne obsežnejše monografske dokumente (npr. kopije učnih knjig), ko je morda njihova javna dostopnost v luči avtorskih pravic sporna. In kljub temu, da spoštujem avtorsko pravico, razmišljam v tem primeru pragmatično: ...na koncu koncev imamo danes na voljo mehanizme za preganjanje nelegalne rabe intelektualne lastnine, odgovorni za to področje naj jih uveljavljajo, sam kot "mimoidoči" pa bom ponujeno vsebino do trenutka, ko bo umaknjena, z relativno majhno primesjo slabe vesti uporabljal. Poznamo ameriško načelo "fair use", ki je v pedagoškem procesu zelo liberalno in zdi se mi prav, da je tako. Da skrajšam: če je zadeva in dokler je dostopna na spletu si ne bom belil glave z (ne)moralnostjo njene uporabe, bom pa popolnoma razumel, če bo v nekem trenutku vir umaknjen.

Z zanimanjem pričakujem komentarje na to temo.

nedelja, junij 01, 2008

Bibliografija za Google Book Search

Informatik J. W. Bailey je pripravil novo verzijo svoje bibliografije, ki vsebuje spletne vire o pravnih, knjižničarskih in socialnih vidikih projekta Google Book Search.

Digitalist

Založba Pan Macmillan nas na svojem blogu Digitalist seznanja in vabi k razpravi o digitalizirani informatiki.

Scopus Analyzer

Peter Scott nas na svojem blogu opozarja, da prihaja Scopus Journal Analyzer, ki bo omogočil naročnikom Scopusa presojo in vrednotenje člankov in citacijskih podatkov.

AllPlus meta iskalnik

Vsem, ki se še niste naveličali preskušati "tisočinen" iskalnik, naj predlagam še iskalnik AllPlus. Ta meta iskalnik izkorišča vse pomembnejše iskalnike kot so npr. Google, Yahoo, MSN Live, prijazno pa pregleduje tudi novičarske, slikovne in video ter blog strani.

O idejah v bazi RePEc

RePEc (Research Papers in Economics) je podatkovna baza, ki nastaja v mednarodni sodelavi 63 držav in podpira raziskave v ekonomiki. Njihova nova ponudba je iskalnik IDEAS, ki omogoča enostaven dostop do številnih informacijskih virov v ciljnem področju. 

HEP Summit

Na konferenci HEP Information Resource Summit konec letošnjega maja so govorili o projektih informacijske podpore v področju fizike visokih energij. 

Ženske pravice na spletu

Recherchen blog je pripravil pregled spletnih dokumentov in povezav do spletišč, ki obravnavajo pravice žena. (Zapis je v nemškem jeziku.)

Proverbiarium 64

Perfecta etenim sunt omnia rara.
Popolnost je redka lastnost.

Per gradus.
(Postopoma. Po korakih.)

Periculose a paucis emitur, quod multorum est.
(Nevarno je od posameznika kupovati, kar je (lastnina) mnogih.)

Periculosum est credere et non credere.
(Nevarno je verjeti in ne verjeti.)