sreda, januar 31, 2007
Journalology
Statistični atlas Evrope
ponedeljek, januar 29, 2007
Že preko 12.000 podpisov
nedelja, januar 28, 2007
Blogerji - novinarji?
Post Bloger > Journalisten? me je presenetil. Bloger Michael Kerres omenja zakon, ki je bil pravkar sprejet v nemškem Bundestagu. Ta zakon naj bi delovanje blogerskih ponudnikov v znatni meri izenačil z drugimi časopisnimi mediji. Razen v primerih, ko so blogi namenjeni izključno osebnim oz. družinskim potrebam, so vzdrževalci blogov obvezani, da vsebino preverjajo na verodostojnost. Blogi naj bi zagotavljali tudi "pravico na odgovor" (kar je pravzaprav s komenarji že urejeno).
Najbrž bi veljalo tale zakon prebrati, še bolje pa bi bilo ko bi ga kak naš pravnik pokomentiral. Najprej ker bo slejkoprej imel vpliv tudi na blogosfero v EU, nato pa tudi, ker se tudi doma že kopiči pravna praksa v obravnavi objav v blogosferi. In ta bo zlasti zanimiva zaradi tehničnih značilnost tega globalnega virtualnega medija.
Sumim, da se obeta zanimiv raz(za)plet v prihodnjem statusu blogov. Komentatorji, zlasti tisti z legalistično ekspertizo, dobrodošli s komentarji!
četrtek, januar 25, 2007
Prihodnost znanosti je odprta
Hvaležen sem Petru za opozorilo na tri poste, pravzaprav tehtne članke na temo prihodnosti znanosti, ki je v njeni odprtosti. Pojdite na blog 3Quarks Daily Billa Hookerja oz. poste: The Future of Science is Open, Part 1: Open Access, The Future of Science is Open, Part 2: Open Science, The Future of Science is Open, Part 3: An Open Science World. Izjemni teksti in izjemen nabor dragocenih povezav!
Medknjižnična izposoja
Z naslednjo vestjo si ne domišljam, da sem "odkril toplo vodo", vendar mi je bil najdeni zapis zanimiv. Knjižničarka in blogerka Sarah Washford opisuje, kako je pri svoji nalogi oskrbovanja uporabnikov s kopijami iz medknjižnične izposoje pričela uporabljati iskanje brezplačnih kopij iz odprtega dostopa. In to uspešno: od osmih člankov so štirje bili v odprtem dostopu - prihranek 6.00 GBP za uporabnika! Vesel bom opisa kakšne domače izkušnje.
Znanstveni YouTube
Raziskovalce in učitelje bo najbrž razveselila e-revija Journal of Visualized Experiment (JoVE), kjer je mogoče objavljati vizualno podprte eksperimente v vedah o življenju. Poslane video klipe trenutno ocenjujejo z uredniško presojo. Mimogrede: revija je namenjena uporabi v odprtem dostopu: hura!
V predstavitvi nove revije njeni avtorji poudarjajo, kako zamudno je včasih reproducirati določene eksperimentalne metode (medklic fvn.: ali pa jih povzemati zgolj iz opisov v tekstu?). Temu lahko najbrž pritegnejo mladi eksperimentatorji, ki se v pripravi svojih disertacijskih del srečujejo včasih z zelo zahtevno tehnologijo. Torej je nov medij prava oblika kolegialne pomoči!
torek, januar 23, 2007
Podkastni portal na ETH
Obe visokošolski ustanovi v Zürichu, ETH Zürich in Univerza Zürich ne sodelujeta samo zgledno pri koordiniranju učnih vsebin, ampak z roko v roki gradita tudi informacijske kapacitete. Kot nam sporoča Recherchen Blog je na ETH Zürich npr. na voljo podkastni portal, ki koristno podpira učne vsebine informacijskega opismenjevanja. Vire obeh ustanov za potrebe e-poučevanja povezuje projekt ELBA, kamor sodi tudi podkastni servis.
sobota, januar 20, 2007
Napovedi skupine Edge
četrtek, januar 18, 2007
Izrazite podporo Odprtemu dostopu
ponedeljek, januar 15, 2007
Blackwell Synergy v novi obleki
Disertacija o odmevnosti odprtega dostopa
Delo T. D. Brodyja je že doslej odmevalo v prostoru spletne znanstvene komunikacije zahvaljujoč njegovim analizam vpliva OD na razširjanje rezultatov znanstvenega raziskovanja in možnosti presoje znanstvene odličnosti z metodami bibliometrike in webometrike. Zdaj ko imamo pred seboj celotno njegovo delo bo še toliko lažje razumeti vsa velika pričakovanja, ki jih gojimo do odprtodostopne znanstvene misli.
nedelja, januar 14, 2007
Informacijska pismenost
Specializirani iskalci
In še drug Googlov nasvet: na Google Gadget najdete nabor drobnih programskih pripomočkov, s katerimi lahko obogatite svoje spletne strani. In >tukaj je spisek lani nagrajenih programčkov iz prejšnjega nabora z njihovimi opisi.
četrtek, januar 11, 2007
Iskanje v globokem Spletu
torek, januar 09, 2007
Nov biomedicinski arhiv
ponedeljek, januar 08, 2007
Nov blog v biologijah
Marko, dobrodošel v blogosferi!
Curriki
nedelja, januar 07, 2007
Odprti dostop v Avstriji
Knjižnice v znanstveni publicistiki
Herausforderungen und Chancen alternativer Formen des wissenschaftlichen Publizierens" avtorja Christiana Wolla in v založništvu Verlag Dr. Müller.
sobota, januar 06, 2007
naj... fotografije
petek, januar 05, 2007
Obvestila CTK, januar 2007
Iz CTK sem prejel naslednje sporočilo:
IEEE/IET Electronic Library (IEL)V letih 2005 in 2006 smo na Univerzi v Ljubljani imeli dostop do IEEE/ASPP, ki pokriva ca. 11 % vse vsebine na Xplore. V letu 2007 bo dostopna vsa vsebina. Dostop do IEEE/IET Electronic Library (IEL) za leto 2007 je aktiviran: http://www.ieee.org/products/onlinepubs/prod/iel_overview.html. Morebitna vprašanja v zvezi z IEEE/IET na e-naslov tatjana.intihar@ctk.uni-lj.si .
IEEE/IET Electronic Library (IEL) Kratek opis - Najobsežnejši referenčni vir na tem področju. IEL omogoča dostop do celih besedil IEEE in IET revij, razprav, zbornikov, IEEE standardov - skupno preko 1,4 mio dokumentov.
- 2007 IEEE naslovi revij: 131
- 2007 IEEE konferenčni zborniki: 600+
- Aktivni in izbrani arhivski IEEE standardi: 1,600+
- 2007 IET naslovi revij: 20
- 2007 IET konferenčni zborniki/kolokviji/poročila seminarjev: 20
- arhiv: od 1988 + nekateri naslovi od 1913
- število dostopnih dokumentov v celem besedilu (od sept 2006): 1,400,000+
- možnosti iskanja: različni načini iskanja po celi podatkovni zbirki
- povzetki & zapisi citiranj: Uporablja INSPEC bibliografske zapise
- Online vmesnik: IEEE Xplore
- tehnično podporo zagotavlja: IEEE
- hkratni uporabniki: 10 (6 na UL in 4 na UM)
IZOBRAŽEVANJE V NUK-u v januarju on februarju
Referalni center NUK-a sporoča, da bodo v januarju in februarju organizirali sledeče tečaje:
Tečaj "Uvod v iskanje po el. inf. virih" bo v torek, 9. januarja od 10. do 13. ure.Na tečaju predstavimo, kje in kako sploh dostopamo do virov, kakšni so pogoji dostopa, kako izberemo ustrezen vir za iskanje ter Mrežnik - odskočno desko do virov. V nadaljevanju prikažemo skupne značilnosti informacijskih virov in pojasnimo osnovna orodja iskanja. Predstavimo pojem bibliografskega zapisa, pregledovanje in vrste indeksov, uporabo tezavra, kdaj in kako uporabimo logične operatorje oziroma operatorje bližine, prikaz in izvoz zadetkov, iskalno zgodovino itn. Snov podajamo z demonstracijami v živo, udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj.
Tečaj "Osnove iskanja po internetu" bo v petek, 12. januarja od 10. do 13. ure. Predstavili bomo naslovni prostor interneta in kako nam pomaga pri iskanju, strukturo spletnih mest, kakšne iskalne strategije uporabimo pri iskanju po hierarhično urejenih seznamih virov, iskalnikih in meta iskalnikih, kakšne so prednosti in omejitve iskalnikov, posebnosti različnih seznamov virov in iskalnikov ter kje in kako izberemo ustrezen iskalnik ali seznam virov za poizvedbo.
Tečaj "Znanstvene bibliografije in citatni indeksi" bo v torek, 13. februarja od 10. do 13. ure. Na tečaju predstavimo značilnosti znanstvenih bibliografij, na praktičnih primerih demonstriramo posebnosti iskanja, uporabo tezavra itn. Zatem predstavimo, katere znanstvene bibliografije pokrivajo posamične discipline, nadaljujemo z orisom citatnih indeksov, na praktičnih primerih pokažemo specifičen pristop k iskanju literature - iskanje po citirani literaturi in različne možnosti uporabe. Tečaj sklenemo s praktičnim prikazom možnih poti do besedila člankov: tiskanih in elektronskih znanstvenih časopisov v Sloveniji ter medbibliotečne izposoje. Na tečaju udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj.
Tečaj "Elektronski časopisi" bo v petek, 16. februarja od 10. do 13 ure.Na tečaju predstavimo naročniške servise z elektronskimi časopisi in tudi, kako najti prosto dostopne naslove. Na praktičnih primerih pokažemo, kako ugotovimo, kateri naslovi so dostopni v Sloveniji. V nadaljevanju pokažemo uporabo servisa, kako ugotovimo, pri katerih naslovih imamo dostop do besedil člankov, predstavimo različne možnosti iskanja - po besedilu, vsebinskih oznakah itn., značilnosti različnih formatov besedila člankov, prikaz in pošiljanje besedil po elektronski pošti. Na tečaju udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj.
Tečaj "Iskanje knjig" bo v torek, 20. februarja od 10. do 13. ure.Na tečaju predstavimo obseg in značilnosti različnih informacijskih virov za iskanje knjig. Na praktičnih primerih pokažemo, kako poteka iskanje po virih. Predstavimo naslednje skupine informacijskih virov: knjigotrške kataloge, kataloge knjižnic, nacionalne bibliografije, knjigarne na internetu ter servise elektronskih knjig. Tečaj sklenemo s praktičnim prikazom možnih poti do knjig: v slovenskih knjižnicah ali preko medbibliotečne izposoje. Na tečaju udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj.
Tečaji bodo potekali v računalniški učilnici NUK (klet).
Prijave sprejemajo na elektronski naslov referalni-center@nuk.uni-lj.si ali telefon 01/ 200 11 94 do zasedbe prostih mest. Pri prijavi navedite, na katere tečaje se prijavljate.
Miro Pušnik, Oddelek za razvoj in svetovanje CTK, Trg republike 3, 1000 Ljubljana, tel. 01 476 37 33, 476 37 81
torek, januar 02, 2007
Temeljito o citacijski analizi
V reviji Physics World bo objavljen članek "The Rise and Rise of Citation Analysis" (avtor Lokman I. Meho) s prestavitvijo pomembnejših citacijskih merjenj v fizikalnih vedah, ki je že dostopen v .pdf obliki.
Odprti dostop v letu 2006
V prvi letošnji številki SPARC Open Access Newsletter je prof. Suber pripravil izčrpen pregled dogajanja v Odprtem dostopu (OD) za leto 2006. In še v decembru je pripravil tudi napoved za dogajanje v OD za leto 2007.