ponedeljek, april 24, 2017

Univerzitetna knjižnica za 21. stoletje

Dober namig, kako naj bi v prihodnje preoblikovali tudi naše univerzitetne knjižnice, predvsem pa naj bo to vodilo za načrt Slovenske NUK II (če še kje tli upanje za njeno realizacijo).  

nedelja, april 23, 2017

V znanstvenem založništvu ni pomembnega premika

Zanimiv članek na platformi F1000Research se začenja tako:
"V decembru 2016 je več kot 100 UK univerz vplačalo več kot 200 milijonov £ (Gowers, 2016) založniškemu velikanu Elsevier, tako da raziskovalci tistih ustanov, ki si to lahko privoščijo, lahko berejo svoje raziskave. Vendar pa stane zgolj $ 1,30 - 318 da bi objavili in ohranili PDF na internetu (Bogich et al., 2016), kar je v bistvu vse, kar je potrebno za sodobno objavo. Kako da se je akademsko založništvo tako odmaknilo od dejanskih stroškov za objavo?"

In res se ob vseh Pohodih za Znanost in Dnevih knjige v znanstvenem založništvu skoraj nič ne premakne. No, skoraj nič; res, da so se pojavile nadebudne aktivnosti v okviru nekaterih znanstvenih fundacij (Welcome..., BillGates...) vendar pa pogrešam odločnejši poseg države, ki bi predvsem morala budno skrbeti za uporabo davkoplačevalčevega denarja, zlasti ko gre za področje znanosti, ki je po pravilu povsod podfinancirano. In iz gornjega članka še izpovedna skica 


ponedeljek, april 17, 2017

Proverbiarium 468

Diem vesper commendat.
Večer hvali dan.
(Naš pregovor: Ne hvali dneva pred večerom).

Dies diem docet.
En dan poučuje drugega.

Dies levat luctum.
Dan blaži žalost.

Uporabite Unpaywall

Za učinkovitejše spletno iskanje odprtodostopnih vsebin je zdaj na voljo še dodatek k brskalnikom Chrome in Firefox z imenom Unpaywall. Več o tem si lahko preberete na LSE blogu. Orodje si vgradite kot dodatek v iskalnik,  ki vas nato pri brskanju po spletu opozori z zeleno ključavnico, da ste naleteli na vsebino v legalnem prostem dostopu.  

Open Science Monitor

Zelo uporaben nabor karakteristik in indikatorjev o odprti znanosti najdete na spletnem naslovu (v uredništvu EK) Open Science Monitor

Nizozemski pristop

O t.i. "Nizozemskem pristopu" k odprtemu dostopu si lahko preberete več v posebni e-reviji.

nedelja, april 09, 2017

Proverbiarium 467

Verba dare ventis.
Govoriti v veter.

Verba res sequitur.
Za besedo sledi dejanje.

Veritas attributa vino est.
Resnica se pripisuje vinu.

Smo dovolj pozorni na plenilstvo v znanstvenem založništvu?

Članek nedavno objavljen v reviji Journal of Scholarly Publishing o katerem avtor D. Payne nato  razpravlja tudi svojem v prispevku o odgovornosti univerz v plenilskem založništvu brez dvoma opravičuje vprašanje koliko o tej problematiki razmišljamo tudi pri nas. Zlasti ko v razmislek pritegnemo še sporno prakso sleparskih "zasenčnih" (shadowy) znanstvenih konferenc, kot lahko to preberemo v T. Spearsovem članku o njihovem razkritju v kanadski Ottawi. Žal je vsa ta goljufiva praksa v tesni povezavi z željo po vse bolj odprti znanstveni sceni, ki jo najbolj značilno karakterizira prav odprtodostopna revijalika. O tem zelo tehtno razpravljata tudi C. Shen in B.-C. Björk v svoji razpravi o plenilskem odprtem dostopu. Brez zavedanja te problematike k sreči pri nas nismo, v lanskem letu se je te tematike lotila na Strokovnem posvetu "Priložnosti in pasti elektronskih revij" na UKM prof. dr. Janja Hojnik. (Le še to bomo morali jezikovno doreči: ali bomo "predatorske revije" v slovenščini poimenovali "plenilske", "plagiatorske", "grabežljive" ali "roparske revije".   

torek, april 04, 2017

Vstopa EK v publicistiko?

Potem ko sta se dva pomembna naročnika znanstvene produkcije Wellcome Trust (Open Access) in Bill and Melinda Gates Foundation (Gates Open Research) odločila za objavljanje lastnih znanstvenih dosežkov razmišlja o tem tudi Evropska komisija (EK). Z letnim znanstvenim vložkom 10 milijard € predstavlja EK seveda mogočnega igralca, ki bi s potezo lastne izdajateljske platforme temeljito ogrozil ključne komercialne založnike, kot sta npr. Elsevier in Springer. Tako, da lahko z zanimanjem pričakujemo njun odziv.   

Gumb "Odprti dostop"

Izboljšali so uporabnost gumba za spremljanje odprtodostopnih publikacij (Open Access Button).

Samoarhiviranje znanstvenih publikacij

E-časopis Kvarkadabra je objavil koristen napotek za samoarhiviranje znanstvenih publikacij.