Balbus balbum rectius intellegit.
Jecljavec bolje razume jecljavca
Barbarus hic ego sum, quia non intelligor ulli.
Barbar sem tukaj jaz, ker me nihče ne razume.
Beatus qui invenit amicum verum.
Srečen je, kdor najde pravega prijatelja.
Weblog (blog) namenjam kontaktom z družino, prijatelji in študenti. Naslov skuša povedati del cilja: je skrajšana sintagma za vseživljenjsko učenje - "life long learning". A blog (the title is for "Life Long Learning") I'll use for contacting my family, friends and students daily (or weekly or monthly...)
Balbus balbum rectius intellegit.
Jecljavec bolje razume jecljavca
Barbarus hic ego sum, quia non intelligor ulli.
Barbar sem tukaj jaz, ker me nihče ne razume.
Beatus qui invenit amicum verum.
Srečen je, kdor najde pravega prijatelja.
Že v preteklosti so se občasno pojavljali predlogi, da bi vrstniško oceno (peer review) znanstvenih prispevkov pred objavo zamenjalo ocenjevanje po objavi (postpublication peer review). Ideja ime veliko skupnega z idejo odprtega vrstniškega ocenjevanja (open peer review), kjer se v presojo izdelka vključi večje število komentatorjev. Kot poroča prof. M. Eisen, so zdaj pri arhivu PubMed oblikovali samostojen projekt PubMed Commons, v katerem lahko raziskovalci iz nabora avtorjev pri NIH prispevajo svoje komentarje k člankom, odloženim v PubMed. Uspešna uveljavitev ideje bi morda v prihodnje razrešila kopico problemov, s katerimi je obremenjena klasična vrstniška ocena. Brez presoje pa seveda tudi ni verodostojne znanstvene publicistike.
Razprava o vrstniškem ocenjevanju se je močneje razplamtela tudi ob nedavni potegavščini Johna Bohannona, ki je v reviji Science objavil rezultate razpošiljanja znanstvenega članka s hudimi pomanjkljivostmi v objavo v različne revije odprtega dostopa. Rezultat je bil namreč porazen, saj je razkrinkal nedoslednost ocenjevanja v številnih revijah. Zadeva bi seveda lahko senco vrgla tudi na prakso odprtega dostopa. Ker pa v poskus razgaljanja pomanjkljivosti vrstniškega ocenjevanja avtor potegavščine ni vključil tudi plačljivih revij, seveda zaključek, v katerim bi obsodili zgolj odprti dostop, seveda ne bi bil korekten.
Zdaj pa si je že mogoče ogledati posnetek današnjega videokonferenčnega srečanja s harvardskim profesorjem dr. Petrom Suberjem na temo odprtega dostopa. Ker posnetek še ni obdelan, predlagam, da pričnete z ogledom pri 38 minuti posnetka.
Na tej Arnesovi spletni strani lahko v počastitev mednarodnega tedna odprtega dostopa jutri ob 15.30 spremljate videokonferenčni pogovor s profesorjem ameriške univerze Harvard dr. Petrom Suberjem o odprtem dostopu, ki ga organizirajo Centralna tehniška knjižnica v sodelovanju z Univerzo v Ljubljani, Univerzitetna knjižnica Maribor Univerze v Mariboru in Arnes.
Totam aeque vitam miscet dolor et gaudium.
Celo življenje enako polnita žalost in veselje.
Tot capita, tot sensus.
Toliko glav, toliko misli.
Trahimur omnes laudis studio.
Vse nas vleče želja za pohvalo.