Pojdite na spletno stran AppStore (za naprave iOS) ali Google Play (za naprave Android) in si naložite na svojo tablico ali pametni telefon aplikacijo mCOBISS. Želim vam veliko veselja z njo.
petek, avgust 30, 2013
nedelja, avgust 25, 2013
Proverbiarium 312
Ferro nocentius aurum.
Zlato je bolj škodljivo od železa.
Ferrum cessans rubigine sordet.
Železo, ki ni v uporabi rjavi.
Ferrum ferro exacuitur.
Železo ostrimo z železom.
petek, avgust 23, 2013
Nov založnik z 199 revijami OD
Tokrat so zagovorniki odprtega dostopa (OD) pozorno prisluhnili vesti , ki prihaja iz Avstralije. Kot lahko preberemo na blogu Scholarly Open Access, založnik TS Publications pripravlja izdajo 199 revij, ki bodo bralcem na voljo v načinu odprtega dostopa. Obsežnost projekta vzbuja pri opazovalcih in tudi pri poznavalcih upravičeno skepso.
DiKUL bo prenovljen
Obvestilo iz Digitalne knjižnice Univerze v Ljubljani (preko FB)najavlja nov DiKUL portal; poglejmo kaj pravijo:
“1.10.2013 bomo prešli na novo portalno opremo, zasnovano na drugačni (hitrejši) tehnologiji iskanja. Ker gre za povsem nov portal, žal ne bo možno avtomatsko prenesti podatkov, ki jih imate shranjene v osebnih profilih (podatki o najdenih člankih, priljubljena iskanja...). Zato vas prosimo, da do 30.9.2013 vse podatke iz vaših osebnih profilov shranite (izvozite v datoteke na vašem računalniku, si jih pošljete po elektronski pošti ali prepišete na papir). Po tem datumu stari portal niti omenjeni podatki ne bodo več na voljo.”
Hitrejši in verjamem, da tudi sicer posodobljen portal bo seveda dobrodošel.
AMEBIS vabi v okolje Termania
Vas je pri vašem strokovnem delu kdaj zamikalo, da bi sami ali s kolegi(cami) pričeli ustvarjati svoj slovar. Podjetje AMEBIS vas vabi v svoje okolje Termania. Iz uvoda k njihovemu vabilu povzemam začetne misli:
“ Se morda soočate s kakšno od naslednjih težav:
- Ste morda že avtor slovarja in bi radi izboljšali njegovo funkcionalnost?
- Želite spremeniti obliko svojega slovarja iz knjižne v elektronsko ali obratno?
- Imate željo vsebinsko prenoviti obstoječi slovar, pa nimate pravega orodja?
- Bi radi izdelali nov slovar in ga dali v uporabo, pa ne veste kako?
- Bi radi ob strokovni podpori to storili zelo hitro, zelo enostavno in zelo poceni?”
Preberite si njihovo povabilo k sodelovanju.
sobota, avgust 17, 2013
Proverbiarium 311
Pelle sub agnina latita mens saepe lupina.
Pod ovčjim kožuhom se često skriva volčja duša.
Per durum Gloria anhelat iter.
Slava sope na težki poti.
Peregrinus in patria.
Tujec v domovini.
Globalni dostop do znanstvenih podatkov
Thomson Reuters je objavil belo knjigo “Unlocking the Value of Research Data”, v kateri povzema težišča nedavne razprave na Forumu industrijskih ekspertov. Po njihovi objavi za tisk povzemem poudarke iz razprav:
- zagotoviti enoten dostop do različnih raziskovalnih produktov, upoštevaje omejitve v dostopnosti podatkov,
- ugotavljanje kvalitete podatkov, ki (še) niso bili v procesu kolegialne presoje,
- poiskati načine spodbude za raziskovalce, da bo njihovo delo ustrezno vrednoteno,
- presoditi odprti dostop in kaj zasluži zaščito avtorstva in kaj ne,
- kako preoblikovati založniško prakso iz modela “plačaj in beri” v “plačaj in objavi”,
- kakšne naj bodo nove oblike presoje raziskav.
Ne gre pozabiti (podatek iz študije), da obseg znanstvenih podatkov skokovito narašča in naj bi se v dekadi 2010 do 2020 povečal za 44 krat ter dosegel 2020 volumen 35 ZB (zetabajtov – 1021 B).
nedelja, avgust 04, 2013
Proverbiarium 310
Rana in paludis resilit, etiam si in solium locaveris.
Žaba skače v močvirje pa čeprav jo postaviš na prestol.
Reddenda est terra terrae.
Zemlja se mora vrniti k zemlji.
Reddunt delirium femina, vina virum.
Moški zblazni zaradi ženske in vina.
petek, avgust 02, 2013
UC poenotila politiko odprtega dostopa
Akademski senat javnega univerzitetnega sistema University of California (UC) je 24. julija 2013 sprejel sklep o enotni politiki odprtega dostopa do znanstvenih del učiteljev na vseh desetih kampusih UC. Rešitev bo zadevala preko 8.000 učiteljev, ki letno objavijo preko 40.000 člankov. Odločitev zveni sicer zelo obetavno, vendar če natančneje preberemo zlasti poglavje “pogosta vprašanja” (FAQ) na univerzitetni spletni strani, je na poti do neomejenega odprtega dostopa še vendarle nekaj ovir. Je pa sklep vendarle jasno sporočilo, na nek način oblika pritiska na velike založnike hiše, da UC v prihodnosti pričakuje samo več razumevanja za uveljavitev nediskriminiranega dostopa do raziskovalnih vsebin svojih sodelavcev. Zadnja večja ovira pri tem so predvsem dolge dobe embarga (prepovedi uporabe, ki jo zahtevajo založniki) za odlaganje celovitih tekstov v brezplačnih podatkovnih bazah.
Kaj je to Haldane’s Sieve
Ob klasičnem presojanju ustreznosti in tehtnosti znanstvenega teksta s pomočjo “kolegialne presoje” ali “ocenjevanja z vrstniki” (peer review), ki ga uporabljajo znanstvene revije, ko za to delo angažirajo posebne recenzente, se je s pojavom spletne komunikacije ponudila tudi možnost bolj množičnega ocenjevanja tekstov s pomočjo naključnih (seveda pa kompetentnih) bralcev. V uporabi je pojem “odprto ocenjevanje z vrstniki” (open peer review). Pri tem največkrat avtor objavi t.i. predtisk (preprint) na spletu in pričakuje odziv občestva profesionalnih kolegov. Za ta namen je posebno uporabno objavljanje na blogih, najbolj znan tak primer je komentiranje prispevkov na portalu ScienceBlogs. Druga možnost je, da avtorji odložijo svoje prispevke v t.i. “serverjih predtiskov” (preprint servers) oz. repozitorijih, npr. arXiv, PeerJ ali Figshare in potem svoje delo dooblikujejo na osnovi pripomb bralcev. Da bi avtorjem in bralcem olajšali iskanje relevantnih vsebin iz določenega področja so se na portalu Haldane’s Sieve odločili, da bodo bralcem omogočili zgolj komentiranje predtiskov iz področij populacijske in evolucijske genetike. Na blogerski platformi vzpostavijo link do preprinta (v glavnem uporabljajo segment repozitorija arXiv) in nato bralci v komentarjih dodajo svoje pripombe na objavljeno delo.
Tečaj za pisce člankov za Wikipedijo
Že pred časom sem v dveh zapisih: tukaj >1 in tukaj >2 skušal zagovarjati Wikipedijo kot učni pripomoček in nagovarjati avtorje k živahnejšemu polnjenju tega dragocenega vira znanja, zlasti ko gre za nacionalno verzijo te spletne enciklopedije. Da je seveda za pripravo kvalitetnih zapisov na wikipediji vendarle potrebnega nekaj dodatnega znanja je jasno tudi njenim urednikom, zato poleg splošnih navodil, ki so vključena v portal, občasno organizirajo tudi posebne tečaje za pripravo člankov za wikipedijo. Začetek takega tečaja je napovedan za letošnji 6. avgust in bo trajal do 10. septmebra, prijavite pa se lahko na tem naslovu.