Non uno ictu arbor cadet.
(Drevo ne pade od enega udarca.)
Non videmus manticae quod in tergo est.
(Ne vidimo dela bisage, ki je na hrbtu.)
Non volat in buccas assa columba tua.
(V usta ne priletijo pečeni golobi.)
Weblog (blog) namenjam kontaktom z družino, prijatelji in študenti. Naslov skuša povedati del cilja: je skrajšana sintagma za vseživljenjsko učenje - "life long learning". A blog (the title is for "Life Long Learning") I'll use for contacting my family, friends and students daily (or weekly or monthly...)
Non uno ictu arbor cadet.
(Drevo ne pade od enega udarca.)
Non videmus manticae quod in tergo est.
(Ne vidimo dela bisage, ki je na hrbtu.)
Non volat in buccas assa columba tua.
(V usta ne priletijo pečeni golobi.)
Kot ravno prebiram tukaj, je Google včeraj odprl oz. bolje uredil nov portal YouTube EDU, kjer urejeno ponuja povezave do izobraževalnih video vsebin, ki jih je prispevalo preko 100 univerz in kolidžev, v obliki predavanj, raziskav in sprehodov po kampusih. Ne bi bilo od muh, ko bi se tudi naše visoke šole pomujale in pripravile kakšne svoje predstavitve, če ne drugega bodo koristne domačim radovednežem ob naslednjih dnevih odprtih vrat.
Če vas je že zagrnil val twitanja pa še niste ob vso sapo, najbrž razmišljate, kako naprej. In če ste iz skupin učečih ali učečih se, potem vsekakor svetujem, da preberete tale zapis na blogu Barbare Lindsey. Gotovo ne boste ostali povsem ravnodušni: ne vsebuje sicer odgovorov na vsa vaša vprašanja, svetuje pa nekatere poti do nekaterih odgovorov. Vse jasneje mi postaja, da vse skupaj ni le običajni “hype”, ampak gre za fenomen, s katerim se bodo resno ukvarjale tudi zelo “resne” dejavnosti.
Odprtodostopni članek Open Revolution nam predstavi možnosti in pasti spletnega pouka. Povezave nam omogočijo hiter dostop do nekaterih pomembnejših iniciativ na področju e-pouka in odprtih učnih vsebin.
Po imenom The Information Bridge se skriva iniciativa ameriškega ministrstva za energetiko - Department of Energy (DOE), da ponudi v odprti dostop preko 200.000 celotnih dokumentov in bibliografskih citatov raziskovalnih poročil pri katerih je sodelovala ta agencija. Vsebovani so npr. dokumenti iz področij fizike, kemije, ved o materialih, biologije, okoljskih ved, energetskih tehnologij, računalništva, informatike in obnovljive energije.
Lupus in fabula.
(Volk v zgodbi. Naš pregovor: Mi o volku, volk iz gozda.)
Lupus non mordet lupum.
(Volk ne grize volka. Kot v našem pregovoru: vrana vrani ne izkljuje oči.)
Lupus pilum mutat non mentem.
(Volk dlako menja, nravi ne.)
Vsi “verniki” Spleta bomo z užitkom prisluhnili njemu, ki se mu imamo zahvaliti za to pogruntavščino nove dobe, kako vidi prihodnji Splet.
Univerza v Chicagu se je odločila za zanimiv korak. Z željo po zmanjševanju stroškov od kandidatov ne bodo več zahtevali, da svoja disertacijska dela predložijo v papirni obliki (doslej dva izvoda), ampak bodo prešli na oddajo tez v elektronski obliki. Univerza bo zagotovila posebno računalniško masko za mrežno odlaganje in recenziranje disertacijskega teksta. Vest sem povzel po Suberju.
Saj vsi vemo, da s sprehajanjem po spletu puščamo sledove, nekatere celo zavestno, ko se npr. predstavljamo v družabnih omrežjih. Nedavna najava upravljalcev omrežja Facebook, da bodo komercializirali podatkovne baze s podatki svojih naročnikov je bila kasneje, zaradi pritiska javnosti, umaknjena. Druga vrsta puščanja naših sledov na spletu je posledica uporabe iskalnikov in nekateri med njimi celo prav nič ne skrivajo, da spremljajo naše spletno iskanje in po tej poti celo analizirajo naše obnašanje. Če želite nekoliko omejiti sledenje vašega gibanja po spletu in če obvladate nemščino preberite članek na spletni strani ustanove GPF: “Spurenarm Surfen mit Mozilla Firefox”.
.
Prima virtus est vitio carere.
Ključna vrlina je odsotnost napak.
Primum vivere, deinde philosophari.
Najprej je treba živeti, nato (šele) filozofirati.
Primus inter pares.
Prvi med enakimi.
Primus veniens primus molet.
Prvi melje, kdor je prvi prišel.
Danes je dan Pi (da, tisti π, ki se ga spomnite iz geometrije in ga predstavlja število 3,14…). Nekaj zanimivosti na to temo najdete na ScienceBlogs.
Če še danes niste stopili tja, storite to zdaj. Našli boste mnogo razveseljivih novic, sam sem najbolj vesel najave dostopa do baze Ebrary in napovedi kopice novosti, ki jih je izpogajal slovenski konzorcij COSEC.
Sicer pa vam priporočim, da DiKUL blog enostavno vključite v svoj bralnik RSS novic (sam uporabljam Google Reader, ki ga nekatere liste uvrščajo kar med 100 najuporabnejših spletnih orodij).
Pridružujem se tudi čestitki kolege Pušnika kolegici Štular-Sotošek in njeni ekipi za učinkovito delo.
Danes sem pod vtisom res prijetnega doživljaja v domžalski knjižnici, ko me je knjižničarka prepoznala kot pisca tega bloga. Naj priznam, da sem doslej zahajal v novo domžalsko knjižnico večinoma le na predavanja, svojo bralno žejo sem v glavnem reševal z osebnimi nakupi knjig ali njihovo izposojo pri prijateljih, v knjižnico sem redko stopil ponje. Res je tudi, da sem kar nekaj preteklih desetletij imel v službi privilegij, da sem relativno svobodno lahko gradil katedrsko knjižnico, v kateri se je znašla prenekatera knjiga iz nabora “must read books”, iz tistega širšega nabora del razumnikov torej, ki človeku pomagajo graditi njegov pogled na svet. Z odhodom v pokoj mi bo zdaj domžalska knjižnica brez dvoma postala dobrodošel dodatni hram znanja, kar sploh ne bo težko v hiši z odlično infrastrukturno urejenostjo in ob res prijaznem vzdušju, ki ga ustvarjajo zaposleni. In tako sem danes odšel tja po knjigo, ki bi jo že zdavnaj moral prebrati, za katero sem leta nazaj vedel kot za izziv in ki je zdaj že nekaj časa tudi v naboru šolskega domačega branja, kar se mi zdi posebej posrečeno. Govorim o knjigi Aldousa Huxleyja Krasni novi svet, da pa sem se je zdaj neodložljivo lotil je kriv tudi moj prijatelj, avtor bloga Commonsense, ki se je prav tako odločil, knjigo o kateri smo celo na blogih že razpravljali, tudi prebrati.
(Mimogrede, branje izbrane knjige bo najbrž trajalo nekaj dlje, ker jo bom prebiral primerjaje slovenski prevod in originalni angleški tekst, ki sem ga našel na spletu.)
Spletni portal Creative Spaces vam omogoča povezovanje z devetimi britanskimi nacionalnimi muzeji in galerijami. Grajen je po principu sodobnih družabnih mrež ter vam po brezplačni registraciji in ob vašem soglasju s pogoji uporabe omogoča postavitev lastne beležnice, kamor vnašate povezave in svoje anotacije k pregledanemu materialu in povezovanje z drugimi uporabniki s podobnimi interesi.
Pacem habebis cum hominibus, cum vitiis bellum.
(Z ljudmi bodi v miru, s pokvarjenci v vojni.)
Pacta sunt servanda.
(Dogovorov se moramo držati.)
tudi:
Pacta dant leges.
(Dogovori postanejo zakoni.)
Pallida luna pluit, rubicunda flat, alba serenat.
(Bledi mesec prinaša dež, rdečkasti veter, bel jasnino.)
Merck bo zgradil neprofitno in odprtodostopno bazo Sage, ki bo po konceptu povezanega znanja (Common Knowledge)namenjena izdelavi inovativnih dinamičnih modelov bolezni in povezovanju raziskovalcev pri izmenjavi bioloških podatkov za ta namen. Več o tem lahko preberete tudi tukaj.
Če iščete podatek tekstovne, grafične in video ali zvočne vsebine velja pogledati tudi v odprto podatkovno bazo z imenom Freebase. V njej je odloženih že preko 5 milijonov tem, koristen podatek je tudi, da so v bazi odloženi materiali ta trenutek dostopni v licenčnem odnosu, ki omogoča njihovo neomejeno rabo, čeprav v nadaljevanju načrtujejo tudi podatke , ki bodo dostopni v pogodbenem razmerju.
Peter Scott povzema uvod iz spletne predstavitve portala: "Mendeley je odprto dostopno družabno programje za upravljanje in posredovanje raziskovalnih člankov. Je tudi spletna stran 2.0 za odkrivanje raziskovalnih trendov in povezovanje z enako mislečimi raziskovalci.”
Imajo tudi svoj blog, kjer boste lahko zvedeli več o razvoju in delovanju orodja Mendeley.
Mille viae ducunt hominem per saecula Romam.
(Tisoče poti vodi skozi stoletja človeka v Rim.)
Minima de malis (eligenda sunt).
(Treba je izbrati najmanjše zlo.)
Minime sibi quisque notus est.
(Vsakdo je sebi najmanj znan. Preneseno: Človek najslabše pozna sebe.)