nedelja, oktober 15, 2017
Spletni tečaj Odprtega dostopa
V okviru prihajajoče Tedna odprtega dostopa pripravljajo na Universitat Oberta de Catalunya (UOC) zanimiv poskus izvedbe tečaja odprtega dostopa, pri katerem bodo uporabili servis Twitter v obliki t. i. Micro-MOOC formata. Tečaj bo tekel med 23. in 29. oktobrom, z začetkom ob 12. uri, na naslovu @moocmicro s hashtagom #OAMOOC.
Prihaja Teden odprtega dostopa
Ne pozabite, med 23. in 29. oktobrom nas čaka letošnji Teden odprtega dostopa. Spremljajte spremljajoče spletne dogodke.
Pogumno nasprotovanje
Da bi podprli projekt Deal, s katerim želi nemška znanost doseži z Elsevierjem dogovor o odprtem dostopu do člankov z nemškimi avtorji, raziskovalci zdaj dodajajo novo obliko pritiska na založnika. Kot preberemo v članku G. Vogel, nemški člani uredniških odborov Elsevierjevih revij izstopajo iz uredništev.
Dobra šola
Sploh se nam ni treba sramovati dosežkov našega šolskega sistema. Podatki, predvsem pa tabela iz članka Alexa Greya so dovolj zgovorni. OECDjevo tabelo sem v naših medijih zgrešil, a to bo najbrž moja napaka, čeprav, ko bi jo intenzivneje in ponovljeno objavljali, bi jo pa vendarle zasledil. In je vredna, da si jo ogledamo. V članku mi je posebno všeč prvi stavek:"...Svet je bolje izobražen kot kadarkoli prej, s stalnim porastom števila let, ki jih preživimo v šoli...". In to nekako povezujem z ugotovitvami S. Pinkerja, da je svet vse manj nasilen.
sreda, oktober 11, 2017
Ažurirajmo Wikipedijo
Članka v reviji STAT o Wikipediji sem se zelo razveselil in mu tudi močno
pritrdil. Le nekoliko bi poziv piscev, da naj zdravniki ažurno
obnavljajo medicinske zapise, ki jih objavljajo na Wikipediji, dopolnil s
priporočilom, da naj vsi avtorji, ki sodelujejo v pripravi Wikipedije,
na kateremkoli področju in v kateremkoli jeziku, skrbno dopolnjujejo
svoje delo z novostmi. Res je, da imajo medicinski podatki izjemno
vrednost, ker obdelujejo občutljivo področje zdravja in življenja,
vendar v Wikipediji se bralci oskrbujemo tudi z množico drugih koristnih
in pomembnih podatkov in prav je, da nobeno področje znanja ni
zanemarjeno:
četrtek, oktober 05, 2017
O blogih v znanstveni informatiki
Koliko zanimivih misli in pobud nam predstavlja Meghan Duffy v zapisu na blogu Dynamic Ecology o znanstveni blogariji. Tako v samem zapisu in v bogatem naboru povezanih zapisov. Potem ko smo na Slovenskem včasih imeli že precej živahno strokovno in znanstveno blogosfero, je ta skoraj povsem ugasnila. In če se zamislimo ob argumentih, ki nam jih prikliče Duffyjeva, bi bilo vredno najti način, kako pri nas oživiti to obliko znanstvene komunikacije. Tako zaradi pretoka znanja med ustvarjalci, med ustvarjalci in javnostjo pa zaradi bogatenja slovenskega strokovnega jezika in še bi lahko naštevali razloge v prid tej ideji. Zlasti sem razočaran, ker npr. na ljubljanski Univerzi v zadnjih letih, ob pogostih spremembah spletnega portala, nikoli niso preskusili možnosti, da bi učiteljem, sodelavcem in študentom ponudili še platformo za blogarijo. Škoda!!!
Naročite se na:
Objave (Atom)