Ameriška Kongresna knjižnica je pripravila javno, torej prostodostopno spletno stran Congress.gov, kjer bodo objavljali celotno zakonodajno informatiko Kongresa, Predstavniškega doma in vlade.
sobota, september 29, 2012
Proverbiarium 281
Legem brevem esse oportet, ut facilius teneri possit.
Spodobi se, da je zakon kratek, da se ga je mogoče držati.
Leges bonae ex malis moribus procreantur.
Dobri zakoni nastanejo iz slabih navad.
Legum servi sumus ut liberi esse possimus.
Podrejamo se zakonom, da smo lahko svobodni.
Nova knjižnica Univerze v Aberdeenu
Ker sem v letih akademskega odraščanja krajši čas preživel tudi v Aberdeenu na Škotskem, me je novica, da je Univerza v Aberdeenu dobila novo univerzitetno knjižnico, seveda razveselila. Res da je 24. septembra letos knjižnica doživela zgolj uradno otvoritev, ki jo je opravila sama kraljica Elizabeta II, saj ima ustanova za sabo že leto dni delovanja. In podatek po katerem je v letu dni knjižnico obiskalo 700.000 obiskovalcev kaže, da zidane (“brick and mortar”) ustanove tega tipa nikakor niso “passé”. Zanimivo je, da pridobitev predstavljajo kot akademsko knjižnico in mesto socialnega in formalnega srečevanja za lokalno skupnost; tudi arhitekturna rešitev naj bi simbolno predstavljala svetilnik za mesto Aberdeen.
nedelja, september 23, 2012
Proverbiarium 280
Habemus confitentem reum.
Imamo krivca, ki priznava.
Habent sua commoda morae.
Tudi odlaganje je koristno.
Habent sua fata libelli.
Knjige imajo svojo usodo.
Zakaj je OD pomemben tudi za dodiplomske študente?
V zapisu na blogu Libraries and Information Science je zastavljeno zanimivo vprašanje: “Zakaj mora odprti dostop zanimati tudi dodiplomske študente?”. Eden od odgovorov v komentarjih zadeva “žebljico na glavico”: “Ko boste diplomirali, ne boste imeli več dostopa do revij z naročnino. Takrat vam bodo še kako koristne raziskovalne vsebine v odprtem dostopu!”
sobota, september 15, 2012
Proverbiarium 279
Sera parsimonia in fundo est.
Pozno je varčevati, ko si že na dnu.
Sera tamen tacitis poena venit passibus.
Tudi če pozno, kazen prihaja s tihim korakom.
Seris venit usus ab annis.
S starostjo prihaja izkušnja.
torek, september 11, 2012
Google Učenjak vam pomaga pri rešerširanju
Če sprožite Google Učenjaka (Google Scholar) se vam od nedavna pod okencem za vpis gesel pojavi sporočilo “Scholar Updates: Recommended articles for you”. Posredi je nov servis Učenjaka, ki vam bo pomagal spremljati aktualne objave s področja vašega raziskovalnega interesa. Če aktivirate omenjeno sporočilo vas splet preseli na Učenjakov blog, kjer boste natančno poučeni, kaj morate storiti, da aktivirate ta zares uporaben dodatek iskalniku. Nekoliko skrajšano verzijo navodil za zagon servisa “Updates” in tudi že svoje prve izkušnje z njim je pripravil tudi prof. J. Eisen na svojem blogu The Tree of Life.
nedelja, september 09, 2012
Kmalu bo 10 let od Berlinske deklaracije o odprtem dostopu
Univerza Stellenbosch in nemški Max Planck inštitut pripravljata najbrž letos najbolj odmevno konferenco o odprtem dostopu, B10 Open Access, ki bo med 6. in 8. novembrom letos v Stellenboschu v Južni Afriki. Z njo naj bi nekako “na predvečer” označili deseto obletnico t.i. Berlinske deklaracije o odprtem dostopu, ki je bila sprejeta v Berlinu v oktobru 2003.
InfoToday o vplivu MOOC na visokošolsko izobraževanje
Portal Information Today v informativnem članku predstavi fenomen ponudbe izobraževalnih vsebin na spletu, ki temeljijo na orodjih MOOC. O tem, v ZDA zelo odmevnem pojavu sem že pisal tudi >tukaj in >tukaj pa tudi na blogu Na faksu.
Connotea za odprti dostop
Morda ste se kdaj že vprašali, kje pridobivam aktualne podatke za zapise na tem blogu. Večinoma jih najdem na portalu Connotea z iskalno oznako oa.new. Tudi sicer je Connotea med raziskovalci zelo priljubljena za shranjevanje informacij (referenc) na spletu (mimogrede: servis C. zagotavlja založniška hiša Nature Publishing Group). Žal priljubljenost pomeni tudi velik obisk in včasih je to mogoče opaziti na nekoliko počasnejšem dostopu do njihovih serverjev.
O Wikipediji v First Monday
V septembrski številki odprtodostopne revije First Monday (s poslanstvom obveščanja o internetu), so kar trije članki posvečeni Wikipediji.
Podatki o spletu
Če vas zaminajo statistični in vsebinski podatki o globalni razsežnosti in vplivu spleta, najdete precej podatkov na strani Web Index. Žal v preglednicah zaman iščemo podatke za Slovenijo.
Proverbiarium 278
Ubi amici, ibi opes.
Kjer so prijatelji, tam je bogastvo.
Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies.
Kjer je sladkost, najdeš tudi kislost.
Ubi maxima vitia dominantur, maximae virtutes erumpunt.
Kjer vladajo največje pregrehe, se pojavijo tudi največje vrline.
torek, september 04, 2012
Corpus Inscriptionum Latinarum
Corpus Inscriptionum Latinarum (CIL) je zbirka starih latinskih zapisov (napisov/vkleskov) iz vseh koncev nekdanjega rimskega imperija. Vsebuje preko 180.000 zapisov, ki so obdelani v 17 obsežnih zbirkah. Te so zdaj že digitalizirane in na spletni strani CIL tudi dostopne v odprtem dostopu.
nedelja, september 02, 2012
Proverbiarium 277
Vasa vana plurimum sonant.
Prazne posode najbolj zvenijo.
Venienti occurite morbo.
Uprite se bolezni, ki prihaja.
Verae amicitiae sempiternae sunt.
Prava prijateljstva so večna.
sobota, september 01, 2012
Učni portali se množijo
Učnim portalom, ki so najbolj prepoznavni po uveljavljanju novega učnega orodja MOOC, se ob tistih, ki sem jih že omenil (>tukaj in >tukaj), pridružujejo novi, nekateri z izrazitim podjetniškim profilom. Tokrat je nove vsebine najavila profitna izobraževalna korporacija Kaplan, ki med drugim ponuja tudi visokošolske izobraževalne programe in kjer so zdaj pripravili učni portal KAPx. Zanimiva je priložnost, ki so jo izkoristili za rojstvo portala; kot prva so namreč objavili spletna predavanja enega od najvplivnejših ameriških politikov, Newta Gingricha, ki jih je s sodelavci pripravil ob priliki nedavne republikanske predvolilne konvencije v Tampi.