DART-Europe je partnerstvo raziskovalnih knjižnic in knjižničnih konzorcijev z nalogo zagotoviti globalni dostop do evropskih raziskovalnih tez v elektronski obliki. Presenetilo me je, da med 16 vključenimi evropskimi državami nisem našel Slovenije in med preko 200 sodelujočimi univerzami ni bilo nobene slovenske.
nedelja, januar 31, 2010
Proverbiarium 148
Quod non vetat lex, hoc vetat fieri pudor.
Česar ne prepoveduje zakon, prepoveduje sram.
Quod nova testa capit, inveterata sapit.
Po tem, s čimer napolnimo novo posodo, bo dišala tudi, ko bo stara.
Quod nullius est, primo occupanti cedit.
Kar ni od nikogar, pripada prvemu posestniku.
sobota, januar 30, 2010
Revija Science nagradila spletni portal
Ugledna revija Science je svojo letošnjo nagrado SPORE (Science Prize for Online Resources in Education) podelila spletnim stranem Učnega centra za genetske študije na Univerzi Utah. To sta dva spleta: Learn.Genetics za študente in Teach.Genetics za učitelje.
torek, januar 26, 2010
nedelja, januar 24, 2010
HORIZON report
Vsakoletno poročilo Horizon nastaja v sodelovanju iniciative EDUCAUSE Learning Initiative (ELI) in konzorcija New Media Consortium (NMC) in prinaša pregled šestih nastajajočih tehnologij, ki obetajo pomemben napredek v učenju, poučevanju in kreativnem razvoju visokošolskega izobraževanja.
Pharos – iskalnik AV vsebin
Evropski raziskovalni projekt Pharos naj bi oblikovali nov, učinkovit iskalnik avdiovizualnih vsebin, med drugim na temelju inovativne priprave metapodatkov.
Specialni spletni iskalniki
Spletišče Online Colleges je namenjeno posredovanju novic, zanimivosti in preglednih vsebin iz sveta visokošolskega izobraževanja. Na strani “50 Cool Search Engines for Serious Readers” prinaša povezave do iskalnikov, ki so namenjeni posebni knjižnični rabi, kot je iskanje zbirk e-knjig, posredovanje knjižnih novosti in recenzij ter povezav do knjižnic.
Proverbiarium 147
Omnia dat, tollit minuitque volatile tempus.
Vse daje, odvzema in zmanjšuje minljiv čas.
Omnia fert aetas.
Čas vse odnaša.
Omnia flumina intrant in mare.
Vse reke se stekajo v morje.
četrtek, januar 21, 2010
O Jorumu
Jorum je spletni portal iz aktivnosti JISCa in je namenjen posredovanju spletnih učnih vsebin, ki jih pripravljajo britanske visokošolske ustanove. Ponuja dve zbirki: JorumOpen in JorumUK; prva je namenjena vsebinam iz nabora t. i. Open Educational Resources (OER), torej učnim materialom, ki so v odprtem dostopu z licenco Creative Commons, torej dostopna vsakomur, medtem ko je zbirka JorumUK namenjena registriranim uporabnikom na britanskih visokih šolah. (Viri: JorumTwitter, Jorum Blog in email dr. Kotarjeve iz UL).
sreda, januar 20, 2010
Kandidoza, kandidiaza ali kandidaza?…
Lingviste in strokovnjake medicinske stroke, ki prebirate tale blog, vabim, da mi s svojim stališčem ali komentarjem pomagate; problem najdete na mojem blogu Mikrob(io)log.
nedelja, januar 17, 2010
Blog Open Access News ostaja, a bo skromnejši
Prof. Peter Suber, kreator in glavni avtor bloga Open Access News, bo potem, ko odhaja njegov sodelavec Gavin Baker, sicer ohranil osnovni blog, vendar se bo na njem oglašal redkeje. Medtem je namreč s Petrovo inicitivo nastala nova platforma OA Tracking Project (OATP), ki jo ustvarja večje število avtorjev ob uporabi orodja za zbiranje referenc oz. spletnih bralnih zaznamkov (bookmarkov) Connotea. Torej za vse, ki spremljate dogajanje na področju odprtega dostopa do znanstvenega in strokovnega tiska, bo poslej najaktualnejši vir novic OATP, bodisi preko spletne strani, preko RSS ali preko Twitterja.
Proverbiarium 146
Nun ipsa vocat res.
Zdaj sama zadeva kliče. Prosto: Je vzel vrag šalo.
Nunc vino pellite curas.
Zdaj preženite skrbi z vinom.
Nusquam est, qui ubique est.
Nikjer ga ni, kdor je povsod.
četrtek, januar 14, 2010
Kompetenčni center za bibliometrijo
Link sem pobral iz TilenMandelj tvita za kar mu seveda gre zahvala (vse bolj navdušen sem nad Twitterjem). Govori pa o novem centru "German Competence Centre for Bibliometrics", ki naj bi združil več nemških skupin pri razvoju kompetenc in novih bibliometričnih metod in indikatorjev.
ponedeljek, januar 11, 2010
Aktualno iz UL, USKD
Dr. Mojca Kotar je pripravila zanimivo sporočilo o trenutnem aktualnem dogajanju v odprtem dostopu, zato njen tekst objavljam v celoti:
Spoštovani!
Na forumu Bele hiše na temo prostega dostopa do znanstvenih objav in podatkov se je zaključila tretja faza zbiranja mnenj. Med drugim je večina sodelujočih razpravljavcev predlagala enotno obvezo za shranjevanje objav in podatkov iz javno financiranih raziskav, ki bi jo vzpostavile vse ameriške agencije za financiranje. V razpravi se je izoblikovala tudi potreba po centralnem repozitoriju: Many of you commented that creating one site where researchers may click and deposit their work is the most efficient way to ensure not only compliance but also the greatest degree of public access.
(http://blog.ostp.gov/2010/01/07/phase-iii-wrap-up/)
Če sta enotna obveza in centralni repozitorij po mnenju ameriških strokovnjakov za prosti dostop najbolj primerna za ZDA, potem to še toliko bolj velja za Slovenijo. V vednost pripenjam dve besedili na temo prostega dostopa in nacionalnega repozitorija, ki sta bili objavljeni v Knjižničarskih novicah. ( op. FVN.: dostopno naročnikom na http://www.nuk.uni-lj.si/knjiznicarskenovice/ )
V Veliki Britaniji so analizirali vpliv javno financiranih objav: UK's largest research council commissions a study on the impact of its funded work
http://www.openscholarship.org/jcms/c_6916/uk-s-largest-research-council-commissions-a-study-on-the-impact-of-its-funded-work
S te strani je zanimiva povezava na: Advantages and benefits of Open Access http://www.openscholarship.org/jcms/c_6235/advantages-and-benefits-of-open-access
Lep pozdrav,
Mojca Kotar
UL, Univerzitetna služba za knjižnično dejavnost
sobota, januar 09, 2010
Proverbiarium 145
In dubiis libertas, in omnibus caritas.
V negotovosti (naj nas vodi) svoboda, v vsem pa ljubezen.
In dubio mitius.
V negotovosti (presojamo) prizanesljivo.
In dubio pro reo.
V dvomu (se odločamo) za obtoženega.
ScienceOnline 2010
Smo tik pred pričetkom letošnje, zdaj že četrte konference o komuniciranju v znanosti, ScienceOnline 2010. Z delom pričenja 14. januarja in bo trajala do 17. januarja 2010 na lokaciji Research Triangle Park v ameriški zvezni državi Severna Karolina. Sicer si pa v uradni wiki najavi lahko ogledate program prireditve. Še bolje, na blogu enega najbolj zavzetih organizatorjev dogodka, Bore Živkovića, A blog around the clock, si velja ogledati povezave do pomembnejših, predvsem novejših objav ključnih predavateljev, ki naslavljajo vsebino konference. Večinoma so to vplivni blogerji portala ScienceBlogs. In če že ne boste “v živo” med skoraj 300 udeleženci, boste lahko spremljali dogajanje tudi v različnih spletnih oblikah npr. na blogih organizatorjev in udeležencev (glejte tudi FriendFeed) in seveda tudi s sprotnim spremljanjem preko Twitterja.
petek, januar 08, 2010
Revija Cell v posodobljeni obliki
Revija Cell, gotovo ena najuglednejših revij v segmentu naravoslovja, se je odločila spremeniti obliko in funkcionalnost svojih člankov. Nova oblika, ki je seveda namenjena za spletno objavo omogoča avtorju tudi precej svobode v oblikovanju in povezovanju posameznih sestavin članka (hvala ZTurku).
ponedeljek, januar 04, 2010
P. Suber o odprtem dostopu v letu 2009
V letošnji prvi številki SPARC Open Access Newsletter je prof. P. Suber pripravil izčrpen pregled dogajanja v odprtem dostopu v preteklem letu. Upravičeno presoja, da je bilo 2009 leto odprtega dostopa v svetu.
nedelja, januar 03, 2010
Proti spletni poplavi
Iskalnik SweetSearch naj bi bil nekaj posebnega. Obvaroval naj bi nas pred poplavo internetnih vsebin. Namesto milijonov zadetkov bo z našo zahtevo preiskal zgolj 35.000 preverjenih spletnih naslovov. Posebej ga priporočajo učiteljem in študentom.
National Geographic v celoti
Ste v bližnji prihodnosti nameravali kupiti zunanji trdi disk in ste istočasno ljubitelj naravoslovja. Potem predlagam nabavo 120 letne vsebine ene najmarkantnejših revij v naravoslovju National Geographic (NG) na trdem disku. Disk je velik 160 GB in na njem je dovolj prostora za dopolnjevanje z novimi vsebinami NG, razen tega je kupcu na voljo še 100 GB diskovnega preostanka. Obstaja pa težava, diska ne dostavljajo izven ZDA in Kanade(!?), več o tem lahko preberete na njihovi spletni strani.
Iskanje v CASu
Odslej nam Chemical Abstracts Service (CAS) ponuja na brezplačnem serverju CASSI možnost iskanja bibliografskih informacij, ki jih indeksira CAS od leta 1907, vključujoč serijske in neserijske publikacije. Iščemo lahko po naslovu, okrajšavah oz. oznakah CODEN, ISBN ali ISSN (omejitev je v 50tih zadetkih na poizvedbo).
Proverbiarium 144
Incipe! dimidium facti est coepisse.
Prični! začetek je polovica opravljenega dela.
In cunctis domina pecunia est.
Denar je gospodar vsega.
Index est animi sermo.
Govor je slika duše.
petek, januar 01, 2010
Public Domain Day 2010
Srečno 2010!
Vsem bralkam in bralcem bloga želim veliko dobrega v novem letu, predvsem pa naj vas ne izda zdravje!