Tempus ipsum affert consilium.
(Čas sam prinaša nasvet.)
Tempus omnia revelat.
(Čas vse razkrije.)
Te prodet facies, turpiter cum facies.
(Izdal te bo obraz, če storiš kaj sramotnega.)
Weblog (blog) namenjam kontaktom z družino, prijatelji in študenti. Naslov skuša povedati del cilja: je skrajšana sintagma za vseživljenjsko učenje - "life long learning". A blog (the title is for "Life Long Learning") I'll use for contacting my family, friends and students daily (or weekly or monthly...)
Tempus ipsum affert consilium.
(Čas sam prinaša nasvet.)
Tempus omnia revelat.
(Čas vse razkrije.)
Te prodet facies, turpiter cum facies.
(Izdal te bo obraz, če storiš kaj sramotnega.)
Dr. Mojca Kotar (UL) je posredovala obvestilo, da je odprta spletna stran na temo prostega dostopa do podatkov raziskav (Open data) na spletišču eIFL, kjer najdete povezave do relevantnih poročil in predstavitev projekta.
Raziskovalci izvornih (matičnih) celic bodo brez dvoma s pridom segali po ponudbi portala StemCellGateway.net. Splet usmerja na ključne revije tega področja, objavlja novice iz pomembnejših novičarskih spletov in povezuje na zadevne bloge. S pomočjo gesel prikliče nove objave, opozarja na prireditve ter seznanja z resursi in laboratorijskimi kapacitetami na tem izjemno perspektivnem področju eksperimentalne biologije.
Revija Times Higher Education poroča o najnovejši anketi med 38 britanskimi univerzitetnimi knjižnicami, ki kaže, da bo 40% knjižnic zaradi zmanjšanja kupne moči funta v prihodnjem letu krepko zmanjšalo nakup revij in knjig. Brez privoščljivosti svetujem: v večji meri bi veljalo uporabljati odprti dostop (open access).
Ljubitelji dobre jedače bodo nedvomno z navdušenjem pozdravili iskalnik Recipe Bridge, ki išče recepte v 200 spletnih straneh in blogih.
Quod intristi exedendum est.
(Kar si si nadrobil (=skuhal), moraš pojesti.)
Quod licet Iovi, non licet bovi.
(Kar je dovoljeno Jupitru, ni dovoljeno volu. Pomen: Ni vse za vsakogar.)
Quod non dedit fortuna, non eripit.
(Česar sreča ne da, tudi ne odvzame.)
Zdaj ste najbrž že vsi, ki ste stalni spletni obiskovalci, preskusili bučno napovedovani enciklopedični iskalnik WolframAlpha, od nekaterih tudi prehitro imenovan Google-Killer. Zaradi svoje premajhne kilometrine si ga ne upam presojati in se raje skrijem za kakšnim mnenjem, ki pa sproža zanimanje. Naj bo tokrat to zapis na Joho the Blog.
Multa docent fames.
(Lakota marsikaj nauči.)
Multa fidem promissa levant.
(Mnogo obljub zmanjšuje zaupanje.)
Multa paucis.
(Veliko povedanega z malo besedami.)
Vabim k branju izvrstnega članka, ki je izšel v PLoS Computational Biology, o tem kako je mogoče z uporabo sodobnih možnosti, ki jih omogoča spletni tekst, obogatiti sporočilnost vsebine. Ob uporabi različnih oblik hipertekstnega označevanja, tekstovnih poudarkov, vrednotenja pogostosti pojavljanja pojmov, citacijske analize in podobnih posegov v tekst prispevek pomembno obogatimo in ga približamo uporabniku.
Ponudbo, ki jo prinaša Google je vredno preveriti. To lahko storite bodisi, da greste na njihov uradni blog, kjer vam jo predstavijo ali pa preberite simpatično analizo na blogu Mashable. Govorimo o poglobitivi iskalne strategije z vključitvijo t. i. Opcij. Za to morate, ta trenutek še, namesto slovenskega iskalnika pognati angleško verzijo www.google.com in takoj pod poljem, kamor ste vpisali vaša iskalna gesla najdete še pasico Web Show options... Kliknete na link in ponujena vam bo paleta možnosti za rafiniranje vašega iskanja. Preskusite! (hvala twiterašema BoraZ in GregorVucajnk).
Revija “Open Learning: The Journal of Open and Distance Learning” je svoj posebni zvezek o Odprtih izobraževalnih virih sprostila v odprti dostop.
Informacijski portal OVID, ki ga vzdržuje založniška hiša Wolters Kluwer, ponuja vsak mesec v brezplačni preskus eno od svojih številnih informacijskih storitev. V maju je npr. omogočen dostop do British Nursing Indexa.
V blogih se pojavljajo prvi zapisi in komentarji o računalništvu v oblaku (Cloud Computing) in napovedi o njegovem vplivu na knjižničarsko dejavnost.
Bodleyjeva knjižnica (Bodleyan Library) je glavna knjižnica Univerze Oxford in ob British Library druga največja v Veliki Britaniji. Ob sicer daljši zgodovini je sedanja knjižnica nastala leta 1602. Nedavni sklep univerzitetnega vodstva pa je prepovedal zaradi zdravstvenih in varnostnih razlogov uporabo lestev za dostop do knjig na višjih policah. Ker na drugi strani univerza ne želi prestaviti knjig iz njihovih “zgodovinkih mest” bodo študenti morali do kopij teh knjig poslej potovati v druge britanske knjižnice. Naj živi tradicija!
Pessima sit, nulli non sua forma placet.
(Tudi grdi je njena podoba ljuba.)
Pestis in amicitia pecuniae cupiditas.
(Pohlep po denarju je propad prijateljstva.)
Petite et dabitur vobis.
(Prosite in dobili boste.)
Od danes si lahko na blogu DiKUL ogledate predstavitve na delavnici “Open Access: Maximising Research Impact”, ki so jo 23. in 24. aprila letos v Sofiji (Bolgarija) organizirali: Nova bolgarska univerza iz Sofije, Bolgarski informacijski konzorcij in eIFL.net.
Ker je bil na delavnici tudi poročevalec iz Ljubljane in ker novico prinaša DiKUL pomeni to morda večje zanimanje za vzpostavitev mreže repozitorijev odprtega dostopa tudi v slovenskem prostoru. Kljub počasnemu prodiranju Odprtega dostopa v deželo na sončni strani Alp upanje vedno umre zadnje.
PS.:
Dobra vest, ki mi jo je pravkar posredovala dr. Mojca Kotar, predsednica Univerzitetne službe za knjižnično dejavnost UL pa je zapisana tudi v sporočilu eIFL.net, kjer so izčrpneje predstavljene rešitve pri uveljavljanju OA tudi za Slovenijo.
O težavah pri uveljavljanju odprtega dostopa (Open Access) in o ozadjih odpora proti njemu govori v podkastnem intervjuju iz Harvarda prvi guru odprtega dostopa prof. Peter Suber.
Tokratna številka odprtodostopne revije o Internetu First Monday ponuja zanimive vsebine: o tem ali je mogoče iskati zvezo med učnim uspehom visokošolcev in njihovim sodelovanjem v Facebooku, o računalništvu v oblaku (“Cloud Computing”), o folksonomijah in o zanesljivosti vsebin v Wikipediji.
Sodelovalno raziskovanje postaja buzzword s ciljem uveljavitve spletnega povezovanja v raziskovanju. Orodja, ki skušajo podpreti tak način sodelovanja raziskovalcev ponuja portal Sci-Mate v obliki odprtega spletnega okolja z wiki orodji za večavtorsko pisanje tekstov, zapisi raziskovalnih protokolov, iskalniki materiala in orodij, forumske platforme ipd.
Britanski informacijski servis CABI je najavil, da bo zaradi lažjega dostopa do podatkov o novi prašičji gripi A(H1N1) poslej njihova podatkovna baza Global Health prosto dostopna.
Prav iz istega razloga je servis EBSCO Publishing ponudil v brezplačno uporabo DynaMed podatke o novi gripi zdravstvenim ustanovam.
Parvi sunt foris arma, nisi est consilium domi.
Majhna je korist od orožja v boju, če ni soglasja v hiši.
Parvis componere magna.
Primerjati veliko z majhnim.
Parvum parva decent.
Majhnemu pritiče majhno.